Hayalinin Peşinden Koştu, Şimdi Konut Yapıyor

07 Mart 2018 415 views 0

İnsanlara, çocuklarıyla birlikte huzurlu bir yaşam sürecekleri konutlar inşa etmekten çok mutlu olduğunu ifade eden Köybaşı İnşaat ve Gayrimenkul firması sahibi İlker Köybaşı, o yüzden büyük bir zevkle ve heyecanla bu işi yaptığını söyledi.

 

İskenderun Ticaret Meslek Lisesi’nden 2000 yılında Muhasebe bölümünden mezun olduktan sonra Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi İşletme Bölümünü tamamladığını dile getire Köybaşı İnşaat ve Gayrimenkul firması sahibi İlker Köybaşı, “İçimde hep inşaat şantiyelerinde bulunmak ve gelecekte konut yapma hayalim vardı. Mezun olduğum bölümde hizmet vermek varken ben ilk etapta sektöre 2008 yılında gayrimenkul satışıyla başladım. Şartlar ve imkanlar el verdikten sonra 2010 yılında firmamı kurarak müteahhitlik yapmaya başladım. Hayallerimin gerçeğe dönüşmesi beni son derece mutlu ederken, bir o kadar da heyecanlandırdı. İnşaata yönelip tüm ağırlığımı bu sektöre verdim. 7 yıllık süre içerisinde 20’ye aşkın proje ve 500’ten fazla konut inşa ederek hak sahiplerine teslim ettik” diye konuştu.

 

HAYAL KURMAKTAN KORKMADIM

Sektörün kendisine çok şeyler kazandırdığını ifade eden İlker Köybaşı, “Her zaman girişimci oldum. Hayal kurmaktan korkmadım. Önce hayal kurdum sonra hayata geçirdim. Taşıyabileceğim risklerin altına girdim. Teknolojiyi takip edip araştırmacı oldum. İş hayatımda en büyük sermayem; dürüstlüktür, güvendir. İnsanlar arasında kurduğum iyi ilişkilerdir. Yanlış yapma riskini minimumda tuttum ve başarıya ulaştım” dedi.

 

İnşaat ve gayrimenkul sektörünün en önemli sorunları ve çözüm konusunda yaptığı tespitlere değinen Köybaşı “İnşaat- gayrimenkul sektörünün önündeki en önemli sorunlardan biri bürokratik süreçtir. Özellikle kentsel dönüşümün oluşturduğu yoğunluk, hem belediyelerde hem tapu dairelerinde yoğun iş yükü oluşturmakta, bu da proje gelişim sürecine olumsuz olarak yansımaktadır. Bu konuda bakanlıklar ve belediyeler nezdinde söz konusu süreci hızlandıracak çözümler üretilmelidir. Zamanın ekonomik değeri göz önüne alındığında bu durumun önemi ortaya çıkmaktadır. Ayrıca giderek artan arsa maliyetlerinde gayrimenkul sektörü için bir sorun olarak görünmektedir. Kentsel dönüşümde bu durum kat maliklerin artan talepleri ile giderek büyümekte ve müteahhitler açısından cazibesini kaybetmeye, düşük kalitede yapılan bir kitlelerin oluşmasına sebep olmaktadır” şeklinde konuştu

 

İnşaat sektörünün son 5 yılda önemli aşamalar kat ettiğini sözlerine ekleyen İlker Köybaşı, şunları söyledi: “İnşaat sektörü ülkemizin ekonomide lokomotif sektörü olması son beş yılda artan bir ivme ile büyümeye devam ediyor. Özellikle kentsel dönüşümün katkısı çok büyük,  İskenderun’da kentsel dönüşümün ne kadar olduğunu düşünürsek sektörün ilerleyen dönemde de lokomotif rol oynamaya devam edeceği aşikârdır. İnşaat sektörü ile ilgili var olan sıkıntıları firma olarak kendi deneyim ve bilgilerimizle aşmayı başardık. Bugüne kadar maliyet+ kar = birim fiyat usulü ile çalıştık. Bu konuda ne yaptığım işin kalitesinden ne de işverenlere karşı fazlaca ödün vermedim. Sektör bugün öyle bir hale geldi ki; verimlilik ve karı düşünmeden meslekten olmayan inşaat sektörünü bilip bilmeden bodoslama dalan insanlar her seferinde zor durumda kalmışlar. Bu yüzden de ‘işim olsun, bugün çalışayım yarın da Allah kerim’ diyerek yuvarlana yuvarlana giden insanlar çoğalınca iş almamızın zorlaştığını söyleyebilirim…”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ