Hatay’ın Ürünleri İste Çiftlik’te

19 Mart 2018 376 views 0

Hatay’a özgü ürünleri işleyip Türkiye geneline pazarlayarak bölgenin damak tadını sunmaya çalışan İste Çiftlik, gelişmekte olan zeytincilikte de söz sahibi olabilmesi için çalışma başlattı. Firma, kurduğu tesisle, Arsuz Bölgesi’nden tedarik ettiği zeytini yöresel formüllerle oluşturduğu Hatay Pazarı ve İste Çiftlik markalarıyla pazarlıyor.

 

Yöresel lezzetlerden oluşan kendi üretip satışa sundukları 25 çeşit bulunduğunu belirten İste Çiftlik sahibi Necat Özkaya, “Reçeller, tatlılar, zeytin, zeytinyağı, nar ekşisi, kekik, kaya koruğu gibi ürünlerimizi Türkiye’nin birçok yerine ve ihracata yönelik toptan satışın yanı sıra perakende ve internet satışlarımız bulunmaktadır. Tedarik konusunda, doğadan kaynaklı olmaması durumunda her hangi bir sorun yaşamıyoruz. Örneğin zeytinin bir yıl çok, bir yıl az olması ve tek bölgenin ürününü çalıştığımızdan ötürü çıkan ürün fazla ise stokumuzu satışımızı karşılayacak kadar tedarikini gerçekleştiriyoruz. Mahsul az olduğu dönemlerde de maksimum derecede aldığımız ürünü işliyoruz. Planlamamızı yaparken kapasitemizi arttırarak, bir sonraki sezon başlangıcına kadar stoklarımızda ürün bulundurmaya gayret ediyoruz” diye konuştu.

 

Necat Özkaya, ürünlerinin HACCP İŞLETİM SİSTEMLİ olduğunu ve kendi tesislerinde ürettiklerini kaydederek “Üretim tesisimizde gıda mühendisimizin eşliğinde çalışmalar yapılıyor. İşletmemiz ISO 9001, ISO 22000 ve Helal sertifikasına haizdir. Bu sertifikalar ürünün üretim ve ürün kalitesinin tescili açısından önemli. Sadece yurt içi değil, yurt dışında da ürün gönderdiğimiz pazarlarda bu belgelerin bulunması büyük önem arz ediyor. Tesisimiz, ilimizin ilk ISO belgelerini alan gıda firmalarından biridir. Ürünlerimize, her yıl talepler artarak bu günlere geldik. Belirli ürünlerde, bölgemizin isminin daha ön plana çıkmasıyla örneğin, zeytin, zeytinyağı, nar ekşisi ve ceviz reçeli gibi ürünlerde talep noktasında artış görüyoruz. Bu artış olurken biz de üretim kapasitemizi arttırıyoruz. Şirketimizin ürettiği İSTE ÇİFTLİK VE HATAY PAZARI markalı ürünlerimize talep her geçen gün artıyor” şeklinde konuştu.

 

ZEYTİNİ YÖRESEL FORMÜLLE İŞLİYORUZ

Hatay’ın, ülke genelinde zeytin üretimi sıralamasında üçüncü durumda olduğunu ve her geçen gün üretimini arttırdığına değinen Necat Özkaya şunları söyledi: “Hatay’ın kendine has zeytin cinsleri Halhalı ve Saurani Ege Bölgesi’nde bulunmayan cinsler, bunların rayihası daha farklı. Damak zevkinin gelişmesiyle birlikte tüketiciler bu ürünleri keşfettikçe bu bölgeden zeytin talebi de aynı oranda artıyor. Zeytinin Hatay’da gelişmesiyle beraber dışarıdaki zeytinyağı ve zeytin üreticileri Ege Bölgesi’nde rekoltede sıkıntı yaşadıklarında bölgemizdeki yetişmekte olan Gemlik aşı zeytinini kullanıyorlar ve kendi bölgelerinin zeytiniymiş gibi piyasaya sürüyorlar. Halhalı cinsini ve bu cinsin sadece Arsuz bölgesinde yetişenini işliyoruz. Antakya bölgesinde de halhalı diye biliniyor ama oradaki ürün daha farklıdır. Bizim zeytinin lezzeti daha farklı ve yağ oranı da yüksek. Antakya yöresindeki zeytin, sofralıktan ziyade yağlıkta kullanılıyor. Bizim buradaki zeytinler, denizden iyot görmesinin etkisiyle lezzeti çok daha farklı oluyor. Hem sofralık hem yağlık olarak değerlendirilebiliyor. Biz kırma zeytin üretiyoruz. Hatay’ın geleneksel zeytini kırma olur bu bizim bölgemizle özdeşleşmiş bir işleme türüdür. Son zamanlarda kostik de eklenerek kokteyl zeytin şeklinde de üretim yapan işletmeler olmakla birlikte kullanılan maddenin insan sağlığına olumsuz etkileri olabileceği sebebiyle biz bu şekilde bir üretim yapmamaktayız”

 

Tesislerinde üretimin yaptıkları ve satış noktasında müşterilerine sundukları her ürünün kendi sofralarına koyacakları kalitede ve lezzette ürünler olmasına özen gösterdiklerini ifade eden Özkaya “Kırma zeytinin yanında çekirdeksiz zeytin ve zeytin salatası gibi ana hammaddesi zeytin olan farklı ürün çeşitlerimizde bulunmaktadır. Ürünlerimize gösterilen ilgi nedeniyle yıllara göre artan bir kapasite oranıyla siz değerli müşterilerimize hizmet vermeye devam ediyoruz” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ