Hatay Türkiye’nin En Hızlı Deniz Otobüsü

24 Temmuz 2018 220 views 0

Hatay Büyükşehir Belediyesi deniz yolu bölgesel kalkınma projesi kapsamında Yunan Bandıralı 2000 model, 240 oturma kapasiteli toplam 398 yolcu kapasiteli HADO Deniz Otobüslerinden ilki IRIS JET İskenderun Limanında konuşlandırdı.

 

Limanda Türk bayrağı çekilen HADO İRİS JET’in Resmi işlemlerinin tamamlanmasının ardından en kısa sürede seferlerine başlayacağı bildirildi. Maksimum hızı 38 Knot (Saatte 43 Deniz mili – 70 km) ve 40,5 m x 10,4 m etabındaki deniz otobüsü, Yunanistan’ın Kos Adasından Türk Loydu ve Mtu tam yol deneme seferi, mekanik ve elektronik motor testleri yapıldıktan sonra teslim alındı.

 

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, HADO projesinin ilk gemisi Türkiye’nin en hızlı ve konforlu deniz otobüsünü 500 bin lira bir bütçe ayırarak, Hatay halkının baskısıyla kerhen evet diyen Belediye meclisindeki muhalefetin, bu işi kendilerinin hiçbir zaman yapamayacağını düşündüklerini vurgulayarak “Ama her türlü engellemelere rağmen biz deniz otobüsünü aldırdık. Türkiye içesindeki seyir halindeki deniz otobüslerinin içerisindeki en hızlısı ve biz bayrağımızı, Türk Bayrağımızı yanaştığı İskenderun Limanında çektik” dedi.

 

Normal şartlarda Büyükşehir yasasına göre, dolgu alanlarının Büyükşehir’e ait olduğunu hatırlatan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş “Maalesef 4 yıldan fazla oldu, mücadelesine başladığımız ama sonuçlanamayan İskenderun’daki dolgu alanlarından en azından iskele kısmını, Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmesini bekliyoruz. Deniz otobüsümüzün her seferini oradan kaldırmak istiyoruz. Tabi Samandağ Çevlik’deki limanının da rehabilite edilmesi ve gümrük konulması lazım, buradan da seferlere başlamak için hem İskenderun, hem de Samandağ’ı aktif kullanmak arzusundayız. Mersin, Gazi Magosa ve Lübnan’a yani (Beyrut’)a seferlere yakın zamanda başlatacağız” diye konuştu.

 

SAVAŞ ÇİFTİ TEST ETTİ…

Mersin, Kıbrıs ve Beyrut seferlerine hazırlanan, Türkiye’nin en hızlısı olduğu belirtilen İRİS JET isimli deniz otobüsüne demirlediği Limakport İskenderun’da Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile eşi konuk oldu. Başkan Savaş, HADO’nun Mersin, Kıbrıs ve Beyrut ile seferlere başlamasıyla Akdeniz’den ticari ve turizm anlamında faydalanamayan Hatay’ın makus talihini yeneceğini ifade etti.

 

HADO’DA CANLI YAYIN

Hatay’ın ilk deniz otobüsünden sosyal medya üzerinden canlı yayın yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş, önemli projelerin sonucu meyvelerini almaya başladıklarını belirterek “Büyük bir meşakkatin ardından Hatay’ın ilk deniz otobüsü hizmetini vermiş olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Herkesin umutla beklediği günler yakın zamanda başlayacak. Bu onuru birlikte yaşamak için canlı yayında bir araya geldik. 7 ilçemizin denizle buluştuğu Akdeniz’in mavi sularında gemimiz bizi, Mersin, Kıbrıs ve Beyrut ile buluşturacak. Biz bu buluşmadan Hatay’ın büyük anlamda kazançlı çıkacağını, hem turizm hem de ticaret anlamında bölgemizin lokomotif şehri olmaya aday olduğumuzu söylüyorduk. Bir ay gibi kısa bir süre içerisinde birçok seferi bir arada yapabileceğimiz ve yolcu sayısı arttıkça Hatay’ın ve bu bölgenin kazanacağı çok önemli bir sürece gireceğiz” şeklinde konuştu.

 

ÖNCE HATAY SONRA TÜRKİYE KAZANACAK

7 yıllık savaşın gölgesinde huzurlu olmayı başaran Hatay’ın bundan sonra da hem ekonomik hem de ticari anlamda sınıf atlamasını istediklerini sözlerine ekleyen HBB Başkanı Savaş şunları kaydetti: “Bizde hemşehrilerimize bu sınıf atlama sürecinde kanaat önderi olarak hizmet ettik. Yıllardır Akdeniz’den ticari ve turizm anlamında faydalanamayan Hatay makus talihini yenecek, önce Hatay sonra Türkiye kazanacak. Biz az önce temsili de olsa Türk Bayrağı’nı gemimizin gönderine çektik. Bundan sonra da tüm Akdeniz’de şanlı Türk Bayrağı’mızı gururla dalgalanacağız. İskenderun’dan Mersin Marina’ya yani şehir merkezine 2 saatte gidilebilecek. Kıbrıs’ta okuyan öğrencilerimiz de rahatlıkla Kıbrıs’a gidebilecekler. Bizlere 30 Mart 2014’te güvenip destek veren tüm hemşehrilerimize de teşekkür ediyorum. Ramazan Bayramı’mız ve Babalar Günü’müz kutlu olsun”

 

Türk Bayrağı’nın göndere temsili olarak çekilmesinin ardından, Başkan Savaş ve eşi Prof. Dr. Nazan Savaş, geminin bölümlerini gezerek Hatay’ın turizmine ve ticaretine eşsiz katkı sağlayacak geminin içerisinde anı fotoğrafları çektirdiler.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ