Güven’le Yürüyoruz

19 Mart 2018 324 views 0

Türkiye’nin lider silobaz üreticisi olduklarını belirten Güven Makine Genel Müdür Yardımcısı Metin Kirmit, yurt içi talebinin yüzde 60’ını karşılarken, üretimlerinin yarısının da yurt dışı ülkelere olduğunu söyledi.

 

Güven Makine Genel Müdür Yardımcısı Metin Kirmit İskenderun OSB’de hazır beton, çimento, hafriyat malzemesi ve her türlü dökme malzeme nakliyesine yönelik, yarı römork araç ve araç üstü ( kamyon üstü) ekipman üretimini gerçekleştirdiğini anlattı.

 

  1. yılını kutlayan bir aile firması olduklarının altını çizen Kirmit “Güven Makine 80 çalışanıyla yıllık 30.000.000 TL üstünde ciro elde ediyor. Güven’ in ürün yelpazesinde beton santrallerinin ve hafriyat – inşaat firmalarının ihtiyacı olan hem yarı römork hem de araç üstü olarak, silobas, damper, transmixer ve treyler ihtiyaçları bulunmaktadır” dedi.

 

Tonaja ve yol şartlarına uygun ürünün seçilip müşterilerinin beğenisine sunulduğun da vurgulayan Kirmit “Bayii sistemi ile çalışan Güven 4 kıtada bayileri olan bir dünya firmasıdır. Türkiye’nin saygın treyler ve üst yapı imalatçılarından birisi olan Güven, faaliyetlerini 8.000 m2 si kapalı olmak üzere 10.000 m2’lik modern tesislerinde sürdürüyor. Yeni satın aldığımız 5.000 m2 lik arsanın üstüne kurulacak olan fabrikanın da kısa zamanda bitmesi ile beraber, modern tesisi ve son teknoloji makinaları ile Türkiye’nin sayılı üst yapı firmalarından biri olarak yerimizi alacağız” diye konuştu.

 

Güven’in Türkiye’nin lider silobas üreticisi olduğuna dikkat çeken Kirmit “Yıllık 600 adetlik silobas üretimiyle yurt içi silobas talebinin %80’ini karşılamaktadır. Bunların yanında yıllık 50 adet transmixer ve de 50 adet yarım boru tipi damper üretimi ile de yoğun bir şekilde üretimini sürdürüyor. Güven’in önem verdiği diğer pazar da yurt dışı pazarıdır. Üretilen ürünlerin %50’sini yurt dışına ihraç eden Güven, elde ettiği dövizlerle Türkiye ekonomisine de önemli girdi sağlayan bir firmadır. Ortadoğu’dan Türki Cumhuriyetlere, Kuzey Afrika, bir çok Balkan dahil 52 ülkeye hali hazırda ihracat yapan bir firmadır. Güven‘in hedefi bayii sayısını arttırmak ve teknolojik gelişmeler ışığında müşterilerine kaliteden ödün vermeden hizmet sunmaktır” şeklinde konuştu.

 

Yakın zamanda da tonaja bağlı kalarak en hafif ürünlerini piyasaya sunmak için yoğun uğraşlar verdiklerini aktaran Kirmit şunları kaydetti: “Orta vadede bu hedefe ulaşıp müşterilerimize en iyisini sunmak içim çalışmalarımızı hızlandırdık. Uzun vadede ise yurt dışında üstün teknoloji ile donatılmış bir fabrika kurma isteğimiz vardır. Güven‘in 2018 yılının son çeyreğinde, mevcut fabrikasının yanındaki 10 dönümlük boş araziye yapacağı yeni fabrika yatırımı olacaktır. Yaklaşık 5.000.000 USD ye mal olacak bu yatırımla birlikte mevcut ürün portföyüne ek olarak, yeni araç üstü ekipman imalatını ve mevcut üretim kalitesini de yükseltmeyi hedeflemektedir. Bu fabrika ile beraber son teknoloji makina donanımı da yapılacaktır. 2017 yılı içinde, hem dünyada hem de ülkemizde meydana gelen ekonomik ve siyasi krizlere rağmen, firma olarak, bu yıl da her yıl olduğu gibi mükemmel kalite ve zamanında teslim ilkelerinden hiçbir zaman taviz vermeyen anlayışla gerek yurt içi gerekse de yurt dışı satıştaki liderliği koruduğumuzu söyleyebilirim. Geçen yıl tam kapasite üretimi gerçekleştirdik. Hedefimiz olan 600 adet / üretimini çok yaklaştık.”

 

Üretim yapılan şehre ait sosyal sorumluluk projelerini de hep destek verdiklerini ifade eden Kirmit memleketin ihtiyaçlarının hep göz önünde bulundurup, istihdam konusunda da çok varlık göstermek, Güven‘in ana felsefesi olduğunu işaret etti.

 

Önümüzde ki yıllarda 10.000.000 USD satış hedefi ve yeni pazarlarda söz sahibi olma arsuzu,  Güven’in vizyonlarından biri olduğunu sözlerine ekleyen Kirmit “Uluslararası yeni pazarlar bulmaya yönelik çalışmalarımız var. Dünyanın tüm bölgeleri ve de ülkeleri doğal pazar olarak ilgimiz alanına girmektedir. Tüm büyük ve uluslararası fuarlara katılıp çalışmalarımızı en üst seviyelere çıkarmak için uğraş vermekteyiz. Güven olarak hammadde konusunda sıkıntı yaşanmamaktadır. En iyi malzemeyi kaynağından ve en hızlı şekilde tedarik etmekteyiz.

Güven olarak, treyler sektöründeki son teknolojiler kullanılmaktadır. Dünyadaki teknolojik gelişmeleri üretim tesisinde uygulanmaktadır. Sektörümüzdeki vergilendirme uygulamaları ile ilgili bazı düzenlemelerin yapılması konusunda adım atılmasının gerekmektedir. Sektöre yönelik teşviklerin biraz daha iyileştirilmesi, kapsamların genişletilmesi ve istihdam konusunda düzenleme yapılması çok isabetli olur” şeklinde konuştu.

 

Türkiye’nin üst yapı pazarının irili ufaklı birçok oyuncudan oluştuğuna vurgu yapan Kirmit şöyle noktaladı: “Bu oyuncuların her türlü üst yapıyı ürettiğini görüyoruz. Ancak bu firmaların birçoğunun kurumsal kimliğini kazandığını söyleyemeyiz. Merdiven altı diye tabir ettiğimiz bu firmalar halen atölye zihniyetiyle çalışan firmalardır. Avrupa’daki meslektaşlarının aksine ilkel yollarla imalatını sürdüren birçok firma mevcuttur. Ülke olarak bu tür imalatların ortadan kalkması için çalışmaların yapılması gerekir. Özellikle bu tür firmaların da teknolojiye ayak uydurması gerekmektedir. Çünkü son yıllarda ülkemizde yatırım yapan veya yatırım yapmak isteyen Avrupa firmaları varlıklarını hissettirmektedir. Bu firmaların seri üretim yaparak vadeli satış yapmaları birçok yerli imalatçının da varlığını tehdit etmektedir. Bu aşamada yabancı firmaların pazardaki payı çok olması bile, önümüzdeki yıllarda bu oran artış gösterebilir. Bu da Türkiye’deki yerli üst yapı firmaları için ciddi bir tehlikedir. Güven, 40 yıldır Türkiye’nin en büyük ve lider treyler imalatçılarından biridir. Her geçen gün teknoloji ve kapasite anlamında daha çok büyümektedir. Bu çerçevede Türk mühendis ve işçisinin emek ve alın teriyle markasını, tüm dünyaya duyurmaya da devam edecektir.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ