Gayrimenkul Sektöründe Değişim Başlıyor

06 Mart 2019 116 views 0

BRC REALTY’nın Brokerı Burcu Altay Öz, ilerleyen süreçte gayrimenkul pazarlama stratejilerine daha fazla önem verilerek doğru fiyat üzerinden doğru alıcıya daha kısa sürede satış gerçekleştirmenin yolu sağlanarak sektörde rekabetin o yöne doğru gittiğini söyledi.

BRC REALTY’nın Brokerı Burcu Altay Öz, Gayrimenkul sektörünün genel sorunlarını, seçimlerin sektöre etkilerini, ekspertiz süreci, doğru fiyatlandırma ve pazarlamanın önemi gibi konuları bünyesinde barındırarak, önemli atılımlarda bulundurdu. Burcu Altay Öz, Emlak sektöründe gayrimenkul firmalarına ve danışmanlarına güven problemi yaşandığını da belirterek, problemlerin yaşanmasında en büyük etkenin kontrolsüz olarak çoğalan merdiven altı diye tabir edilen firmalar olduğunu ileri sürdü.

Kontrolsüz şekilde çoğalan, merdiven altı gayrimenkul işi yapanların vurgun politikalarının sektörde ciddi problemlerle karşılaşmalarına neden olduğunu dile getiren Burcu Altay Öz “Mevcutta müşterilerin büyük çoğunluğu, mülk sahibinin mülkünün üzerinden, adil olmayan hizmet bedelleri alınmasından son derece rahatsız. Bunun yanı sıra birden fazla firmada satışa sunulan mülkün, firmalar arasındaki fiyat farklılıkları da sektöre olan güvensizliği artırıyor” dedi.

Şeffaf olmayan hizmet bedelleri, yanlış fiyatlandırma politikaları, mülkü alacak olanı da satacak olanı da sektörden uzaklaştırdığını savunan Burcu Altay Öz “Mortgage sistemi hakim oldukça, sektöre yasal düzenlemeler getirildikçe, sorumlulukların artması nedeni ile gayrimenkul değerlemesinden, sigortalamasına kadar bir çok alanda işin uzmanlarına ihtiyaç duyulacaktır. Bu zincirleme işleyişte sistemin gerisinde kalan, niteliksiz firmaların sektör içerisinde ayakta kalması çok zorlaşacak, aynı zamanda çoğalan bu şirketlerin bilgi ve donanım eksikliği, işe gereken önemi vermemesi, tabi ki zamanla işin ehli gayrimenkul şirketlerin daha ön plana çıkmasına, daha çok tercih edilmesine neden olacak. İlerleyen süreçte pazarlama stratejilerine daha fazla önem verilecek, doğru fiyat üzerinden doğru alıcıya daha kısa sürede satış gerçekleştirmenin yolu sağlanacak. Rekabet o yöne doğru gidiyor” diye konuştu.

Gayrimenkul sektöründe yaşanan proje yarışı, risk almak istemeyen şirketleri fizibilite araştırmalarına yönelttiğinin altını çizen Broker Burcu Altay Öz, “İnşaat firmaları yatırım konusunda daha bilinçli. Çünkü proje başlı başına bir fizibilite gerektirmektedir. Tüketici ihtiyaçlarının iyi belirlenmesi proje satışını kolaylaştırıyor. Fiyatı etkileyen bazı faktörler şöyle sıralanabilir: Doğru lokasyon, başarılı bir yatırım yapmak isteyen kişiler, doğru yerde doğru projede olmak istiyor. Sosyal olanaklar, tüketiciler tenis kortu, havuzu, fitness salonu olan gayrimenkule daha fazla fiyat ödemeye hazır ve istekli durumdalar. Markalı konut projelerinin değer artışı, genel konut projelerine oranla daha yüksek. Pazarlama faktörü: Projenin fizibilite aşamasında proje oluşturulurken mutlaka pazarlama satış stratejileri de planlanmalı. Bu noktada özellikle profesyonel gayrimenkul şirketlerinden destek alınmalı” şeklinde konuştu.

KAZANÇ İÇİN DOĞRU FİRMAYLA ÇALIŞMAK ŞARTTIR

Arsa satın almak gerçekten iyi bir yatırım mı? sorusuna cevap veren BRC REALTY Ofis Müdürü Deniz Özbek de şunları söyledi: “Yatırım yapmak ve tasarruflarınızı değerlendirmek, sektörün dinamiklerine hakim olmak ve işin mantığını anlamaktan geçiyor. Doğru gayrimenkul danışmanı ve hedefe yönelik araştırmayla tüm enstrümanlara yatırım yapabilirsiniz. Uzun vadede arsa yatırımı daima kazandırır. Gayrimenkul değerinin tespit edilmesi için öncelikle, mutlaka gayrimenkul yerinde görülmesi gerekmektedir. Telefonda mülkü görmeden fiyat belirlenmesi olanaksızdır. Fiyatın yanlış belirlenmesi gayrimenkul satış sürecini uzatır ve satışı engeller. Bir mülkün acil satış fiyatı ve adil satış fiyatı olmak üzere iki tür fiyatı vardır. Acil satış maksimum 10 günlük süreçte satış fiyatıdır. Adil satış fiyatı ise, emsal mülkler ve satılmış mülkler baz alınarak belirlenen rayiç değerdir. Yanlış fiyatlandırılmış, rayicinden yüksek fiyatlı mülklerin satışı neredeyse imkansızdır”

Ekonomik belirsizliğin birçok alanlar gibi gayrimenkul sektörünü de etkilediğini sözlerine ekleyen Deniz Özbek “Var olan siyasi istikrarsızlık, ekonomide belirsizlikle beraber, yatırımcıları güvenli bir liman arayışına itti. Yüzeysel olarak piyasa bu buhrandan etkilenmiş gibi görünse de gayrimenkul sektöründe her kriz bir fırsattır aslında. Yatırımcıların tercihi dolar ve mevduat olmasından ziyade, gayrimenkul üzerine olduğu da görülmektedir” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ