“Fabrika Ayarlarına Dönmeliyiz!”

24 Eylül 2018 150 views 0

Zafer Tekyıldız Lisesi Müdürü Ömer Çakır, son yıllarda yapılan sınavlardan elde edilen sonuçların hiç de iç açıcı olmadığını belirterek Devlet ve özel eğitim kurumlarında eğitim sisteminin fabrika ayarlarına tekrar dönülmesi gerektiğine dikkat çekti.

 

Zafer Tekyıldız Lisesi Müdürü Ömer Çakır, Cumhuriyetin kuruluşunda ve ilk 15 yıllık sürede eğitim bakanlığının temel eğitim paradigmasının Atatürk’ün ‘Bir millet irfan ordusuna sahip olmadıkça, muharebe mekanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferlerin kalıcı sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuna bağlıdır’ ifadelerinde gizli olduğunu anımsattı.

 

Son yıllarda yapılan sınavların Türk Milli Eğitim sisteminin sil baştan gözden geçirilmesi gerektiği gerçeğini ortaya koyduğunu vurgulayan Ömer Çakır “Son PISA sonuçlarına ve LGS ile YKS süreç ve sonuçlarına baktığımızda (2018-YKS Değerlendirme Raporu) gördüğümüz manzara hiçte iç açıcı düzeyde değildir. 2018-YKS’de yarım milyon öğrenci üniversite tercihinde bulunamadı” dedi.

 

Gerek devlet gerekse özel eğitim kurumlarına ki öğrencilerin aldıkları yerleştirme sonuçları, ilk-orta ve yükseköğrenimi içeren eğitim sistemini ve bu eğitim sistemin sonuçlarını ölçen sınavları bir bütün olarak ele alıp fabrika ayarlarına tekrar döndürmemiz gerektiğinin kaçınılmaz olduğunu gösterdiğini kaydeden Ömer Çakır “Her şey sınav sonucu odaklı hale getirildi. Sonuç günümüz dünyasının baş döndürücü gerçeklerini göremez ve geleceğe hazırlıksız yakalanırsınız. Hem özel sektörü hem Milli Eğitim Bakanlığı’nı iyi bilen bakanımız var, demeçleri umut verici. Açıklamasında ‘Biz aslında bilimi, aklı, sanatı, sporu, ahlakı konuşacağız. Ahlakın üzerine inşa edilmemiş eğitim sisteminin geçerli olacağına inanmıyoruz. İnsan temelli bir eğitim anlayışı kuracağız. Eğitim önce evrensel seviyede kurulur’ şeklindeki tespitine katılıyorum. Ancak acilen Cumhuriyet değerlerine sahip, adil ve hakkaniyetli eğitim sistemi ile yaşam standartları iyileştirilmiş kendini eğitime adamış nitelikli öğretmenlere ihtiyacımız var” diye konuştu.

 

TÜRK MİLLİ EĞİTİMİNİ TIKADI

Sadece sınav sonuçlarına dayalı bir eğitim modelle gelinen noktanın ortada olduğuna vurgu yapan Ömer Çakır şunları kaydetti: “1966 yılından bu yana yükseköğrenime öğrenci alımları sınavla yapılıyor. O yıldan bu yana merkezi sınavların uygulanma işlemlerini gerçekleştiren kurum tam 6 kez değişikliğe gitti.  Durum orta öğretimde de farklı değil. LGSOKSSBS, TEOG. Yani sistem 6 kez değiştirilmiş oldu. Bu değişiklikler de Türk Milli Eğitimini tıkadı.”

 

Ömer Çakır, gerek öğretmenlerin pedagojik yeterlilikleri gerekse devlet ve özelde çalışan öğretmenlerin özlük hakları ile yaşam standartlarında istenilen düzeyde bir gelişme sağlanamamasıyla ortaya çıkan olumsuz durumun yanında çok belirsizlik yaratan eğitim sistemi değişikliklerinin eklenmesiyle sistemin kilitlendiğini savundu.

 

18 milyona yakın öğrenciyi geleceğe hazırlamanın ancak yeni bir paradigma ve gerçekçi eğitim felsefesi ile olabileceğini sözlerine ekleyen Ömer Çakır “Müfredatı ve sınav sistemini; sadece matematik, fizik, kimya Türkçe gibi alanlara sıkıştırmayıp, sosyokültürel becerileri, sporu, sanatı, bilimi ve becerileri ölçümleyecek biçimde revize etmeliyiz. Sınav, şuan için hayatımızın gerçeğidir. Sınav, özü itibariyle kötü bir şey değil, bence bu kadar da öcü gösterilmesine de gerek yok. Ancak sadece akademik başarıyı ölçen değil, çocuklarımızın sanatsal sportif kültürel ve sosyal becerilerini de geliştirecek ve onların ne derece olduğunu ölçebilen bir sistemin oluşturulması gerekiyor. Hayatta başarılı olanlar sadece sınavda başarılı olanlardan çıkmıyor. Eğitim sistemimiz, halkımızın sosyoekonomik yapısına yük bindirmeden birleştiren hakkaniyet ve adalet duygusunu zedelemeden uygulanabilen bir sistem olarak şekillendirilmelidir. Cumhuriyetimizin temel değerleri çerçevesinde geleceğin Türkiye’sini inşa edebilmek için eğitimin niteliğini ve kalitesini merkeze alan evrensel değerler üretmeliyiz. Türk ulusunu geleceğe taşıyacak eğitim sistemi için Cumhuriyetimizin kurucu felsefesine ve fabrika ayarlarımıza tekrar dönmek zorundayız” şeklinde konuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ