Ekiyor, Topluyor, Paketliyor Dünyaya Dağıtıyor

19 Mart 2018 186 views 0

Zeki Altun tarafından 1981 yılında kurulan, Dörtyol’da tamamı bilgisayar kontrollü, içerisinde iki adet tam otomatik narenciye işleme makinesi bulunan yeni paketleme tesise sahip Altun Gıda, bugün ihracat ağını dünyanın birçok ülkesine yaymayı başardı.

 

Altun Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Umut Altun, şirketleri ve tescilli markaları ALTUN, kalite ve sağlıkta müşteri ve tüketicileri için garanti simgesi olmaya devam ettiğini belirterek, teknolojik yenilik ve artan müşteri taleplerini daha hijyenik, daha güvenilir, zamanında yerine getirebilme sorumluluğunun kendilerini yeni yatırımlar yapmaya teşvik ettiğini söyledi.

 

Dörtyol’da 2003 yılından bu yana tamamı bilgisayar donanımlı, iki adet tam otomatik narenciye işleme makineli yeni paketleme tesisle faaliyetlerini sürdürdüklerini belirten Umut Altun “Paketleme tesisimiz, 32 bin m2 toplam alan içerisinde 14 bin m2 kapalı alana ve 3 bin tonluk sekiz adet sarartma ve soğuk hava depolarına sahiptir. Yıllık 46 bin ton paketleme kapasitesine sahip, günlük 300-350 ton ürünü paketleyip müşterilerimize ihraç etme kapasitesine sahip iki adet tam otomatik narenciye işleme makinemiz robot döküm, elektronik boylama, ürünleri renk, çap ve ağırlığına göre ayırma özelliklerini taşımaktadır” diye konuştu.

 

GLOBALGAP, TNC, BRC, ITU sertifikalarına sahip olduklarını ifade eden Umut Altun “36 yılı aşkın tecrübe ile geçen zaman içerisinde yatırımlarımızı arttırdık. Bugün Firmamıza ait 3200 dekarlık alanda ve toplam 21 %100 GLOBALGAP sertifikalı sözleşmeli üreticisi ile toplamda 40 bin ton narenciye ve aynı zamanda 6 bin ton sebze üretimi gerçekleştirmekteyiz. Şirket olarak narenciyenin bahçede yetiştirilmesinden paketlenmesine kadar olan tarımsal üretim sürecinde gıda güvenliği kriterlerini üreticilerimizle birlikte en üst düzeyde tutarak iç ve dış pazara kaliteli ürün sunuyoruz. Ayrıca kurduğumuz lojistik ağla da dünyanın birçok noktasına bize ait ürünleri taşıyoruz. Taşıma filomuz da üstün teknolojiye sahip araçlarla ürünlerimiz ilk günkü tazeliğinde dünyanın en ücra yerine zamanında ulaştırmaktayız” şeklinde konuştu.

 

Altun Gıda olarak bugüne kadar ki bütün hedeflere emin adımlarla ulaşmanın ve yeni hedeflere odaklandıklarını vurgulayan Umut Altun “Bu heyecanla yolumuza devam etmekteyiz. Bir dünya markası olmanın gayreti içerisinde yeni hedeflere ulaşmak için sektördeki gelişmeleri de yakından takip ederek kendimizi uyarlamaya çalışıyoruz” dedi.

 

ZEKİ ALTUN: BİR MARKA OLUŞTURDUK

Türkiye’nin meyve ve sebze deposu olan Hatay’da bölge tarımına lokomotif hizmeti veren bir marka oluşturduklarını dile getiren Altun Gıda’nın kurucusu Zeki Altun ise şunları söyledi: “Her ne kadar firmamız aile şirketi olsa da bölgenin ve bölge çiftçisi ile üretecinin firmasıdır, markasıdır. Bu firmayı biz kurmuş olabiliriz ama gerek istihdam ve gerekse katma değer olarak bölgenin kalkınmasına önayak olması açısından biz Hataylının firmasıyız. Bölgenin tanıtımı için de önemli rol üstlendik, çünkü Hatay’ın ürettiğini iç ve dış pazara ulaştırıyor, ismiyle kalitesiyle aynı zamanda bölgeyi tanıtmış oluyoruz. Biz bölge için, bölge insanı için çalışıyoruz, çalışmaya da devam ediyoruz”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ