“Dünyada Gidişat Bir Tweetle Değişebiliyor!”

06 Mart 2019 64 views 0

İskenderun’da bir dizi ziyaretlerde bulunan İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran “Dünyada bir endişe söz konusu; aslında çok ilginç bir endişe bu, bir tweetle tamamen tersine dönüyor, karşı bir tvitle 180 derece öbür tarafa dönüyor” dedi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran program çerçevesinde beraberindeki heyetle İskenderun’da gerçekleştiren ziyaretlerini Atakaş Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Recep Atakaş, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Limakport İskenderun Genel Müdürü Gündüz Arısoy’a yaptı. İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, ziyaretlerde sektörün sorunlarını dinledi karşılıklı fikir alışverişinde bulundu.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ve yönetim kurulu üyeleri İskenderun Petek Mutfak da düzenlenen toplantıda oda üyeleriyle bir araya gelerek Türkiye ve bölgedeki sektörün durumunu masaya yatırdı.

Toplantıda konuşan, İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kutlu, “Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ve yönetimi rutin şube gezilerine İskenderun devam ederek bizleri onurlandırdılar. Kendilerini aramızda görmekten çok mutluyuz. Her ne kadar İskenderun şehrimizin denizcilik sorunlarını iletsek de kendilerinin yerinde görme açısından faydalı olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran sektör temsilcilerinin sorunlarını dinleyerek görüş ve çözüm önerilerini aktararak “Siz üyelerimizin de desteğiyle yeni dönemde Deniz Ticaret Odasında değişim ve yenilenmenin öncüsü olacağız. Hedefimiz Denizcilik Sektörünün bütün paydaşlarını kapsayacak ve temsil edecek bir yönetim anlayışı içinde olmaktır” dedi.

BAŞKAN KIRAN UYARISI…

Tüm dünyayı saran global bir endişeye dikkat çeken Tamer Kıran şunları paylaştı: “Aslında çok ilginç bir endişe bu, bir tweetle tamamen tersine dönerken, karşı bir tweetle 180 derece öbür tarafa dönebiliyor. Bir sabah kalkıyoruz bir haber çıkıyor, her şey olumlu gibi düşünülüyor, görünmeye başlarken ertesi sabah bambaşka bir haber baş aşağı doğru gidiyoruz. Dünya genelinde böyle bir sıkıntı var. Dünya genelinde en azından yakın dönemde çok büyük pozitif iyileşmelerin olacağını ön görmek çok doğru olmayacağını düşünüyorum. Bunun en temel sebebi başta ABD’nin uyguladığı sıkı para politikası. Bu para politikaları değişmezse bu şekilde devam ederse yüksek faizli dönem devam ederse yakın zaman için çok aşırı bir iyileşme olacağını beklemek doğru değil. Hesabımızı buna göre yapmalıyız. Bütün planlarımızı buna göre yapmalıyız”

ÇOK BÜYÜK İYİLEŞME BEKLEME! İş insanı olarak, hayatı böyle tahmin yapıp dünyayı okumaya çalıştıklarını vurgulayan Tamer Kıran “Okuduğumuzda bir tahmin yapıyoruz o tahmine göre de yatırım yapıyoruz. Tutuyor, tutmuyor zaman gösteriyor. Ama neticede çalışma sistemimiz bu. Önümüzdeki yakın dönemde dünya genelinde çok büyük bir iyileşme beklemek doğru değil. Dolayısıyla o dünyanın bir parçası olan Türkiye için de aynı şekilde çok büyük iyileşme beklemek doğru değil. Bir politika değişikliği gerekiyor bir iki sene içerisinde politika değişikliği olmayacağı aşikâr dolayısıyla hesabımızı kitabımızı buna göre yapmamız gerekiyor. Tedbiri iyimser olmak durumundayız. Dünya açılacak işler patlayacak demeden, yarın sabahta her yer batacak demeden daha planlı hareket etmemiz gerekiyor. Çok daha dikkatli, işi de sağlama alacak şekilde daha tedbirli, daha dikkatli yürümemiz gerekiyor. Türkiye olarak bize düşen  Bizler iş veren insanlarız. Bu ülkede ticaretin dönmesini sağlayan yaptığımız her hareketle aldığımız her kararla ülke ekonomisine etki eden insanlarız. Dolayısıyla bizim bir görevimiz var. Hep birlikte olacağız ülkemizin birliği beraberliği içinde elimizden geleni yapacağız yapmak mecburiyetindeyiz. Böyle bir görevimiz var. Yeni pazarlar bularak üreterek çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu konuda İskenderun’u takdir ediyorum şehre girdiğiniz an üretimi koklayıp hissetmeye başlıyorsunuz” şeklinde konuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ