Doğu Akdeniz’e Özel Ekonomik Bölge

05 Aralık 2018 29 views 0

DASİFED (Doğu Akdeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu) Başkanı Faruk Ekinci İskenderun’u tünelle bağlayan Hassa’da genişleme alanı oluşması, Adana ile Mersin’i de içine alan Doğu Akdeniz Özel Ekonomik Bölge Projesi çalışması yaptıklarını açıkladı.

 

TÜRKONFED (Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu) tarafından ’22. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi’ne Hatay’ın ev sahipliği yapılacağını duyurma toplantısında konuşan DASİFED Başkanı Faruk Ekinci, bölgenin sosyo-ekonomik gelişimine büyük katkı sunacak çalışmalarla ilgili ipuçları verdi.

 

Antakya Konak Restoranda düzenlenen toplantıya, DASİFED Yönetim kurulu üyeleri, HASİAD Başkanı Gökhan Alkan, ARİAD Başkanı Adnan Ağır, KAGİD Başkanı Rana Atalay, KAGİD üyesi Belgin Ünal, ATSİAD Genel Sekreteri M. Fatih Bereketoğlu, ARİAD Başkan yardımcısı Kerem Özdemir de katıldı.

 

DASİFED’in gönüllülük esasına göre kurulmuş, Türkiye’nin en büyük ekonomik temsil gücüne sahip bağımsız sivil toplum kuruluşu olan TÜRKONFED’e bağlı federasyonlardan biri olduğunu anımsatan Başkan Faruk Ekinci Türkiye’nin sorunlarına çözüm üretmek ve ileri doğru büyümesini el birliğiyle sağlamak istediklerini söyledi.

 

Ekinci, Hatay’ın Suriye’de yaşanan iç savaştan dolayı yaşadığı sıkıntıları bir nebze ortadan kaldırmak ve ülkenin ekonomisini ele almak için TÜRKONFED’in 22. Girişim ve İş Dünyası Zirvesine ev sahipliği yaparak Türkiye’nin önde gelen 300’ün üzerinde iş insanı ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

 

DASİFED Başkanı Faruk Ekinci, Amanos Tüneli ve Hassa’daki 80 bin dönüm belki 50 bin dönüm arazi üzerinde bütün projelerin devam ettiğini belirterek “Bu projelerde su getirme, kanalizasyon, elektrik, su, telefon, her şeyi hazır hale geliyor. Bütün iç ve dışardaki yatırımcılara, çıkıyorsun onlara pazarlıyorsun, onlar geliyorlar ve bu projeye katılabiliyorlar” dedi.

 

HASSA’NIN ÖNEMİ NEDİR?

Hatay’ın Hassa ilçesinin, yatırım yapacak genişleme alanı büyüklüğü, İskenderun’a tünel vasıtası ile iç içe girecek olması ve karşılıklı bağlantıdan kaynaklı sosyo-ekonomik gelişimin odak noktası konumunda bulunacağına vurgu yapan Ekinci “Proje hayata geçtiğinde çok büyük tasarruf getiriyor. Bugüne kadar o bölgedeki bütün araçların, yüklerin Mersin üzerine gitmesi yerine direkt 30 km bir mesafeden İskenderun Körfezi bölgesinden dışarıya taşıyacak. Dışardan gelenleri de İskenderun Körfezine içeriye alma olanağı olacak” diye konuştu.

 

SERBEST EKONOMİ BÖLGESİ…

Bu tünel projesinin gerçekleşmesi halinde ki, bu sadece karayolu ile olmayacağını vurgulayan DASİFED Başkanı Faruk Ekinci, “Demiryolu da hizmet edebilecekse bu bölgede 100 binin üzerinde bir insan topluluğu olacak. İş insanları olacak, üniversiteliler olacak, hastaneler olacak, havaalanları olacak, yani ben İstanbul’daki bir mühendisi buraya getiremiyorum. Niye? Oradaki sosyal yaşantı sosyal imkanlar burada yok! Dolayısı ile o sosyal hayatı işte bahsettiğimiz Uzakdoğu’da yapılan serbest ekonomi bölgelerinde birini burada gerçekleştirmek istiyoruz. Ben bunu geldiğimden beri Hatay’a, DASİFED yönetim kurulu üyesi olarak geldiğimden beri bu proje üzerinde çalışıyorum. Ama daima valilerimizin değişmesinden dolayı bir yerde kalıyor. Biz bu projeyi daha büyük şekilde ele aldık ve dedik ki; Mersin ve Adana’yı da dahil ederek Doğu Akdeniz Özel Ekonomik Bölge haline getirmek üzere çalışma yaptık, bir rapor hazırladık” şeklinde konuştu.

 

İSKENDERUN LOJİSTİK BÖLGE OLACAK

Doğu Akdeniz Özel Ekonomik Bölge Projesinin raporlarını iş dünyası, kurum yöneticileri, vali, belediye başkanları, ticaret odalarına açıklayacaklarını sözlerine ekleyen Ekinci şunları kaydetti: “Sonra Ankara’ya bunu açıklayacağız. Neticede de böyle bir şeyi gerçekleştirme çalışmamız olacak.

İskenderun’da artık fabrikalar olmayacak. Fabrikalar Hassa’ya taşınacak. Niye Çünkü lojistik bölge olacak İskenderun. Yani o kadar değerli olacak ki burada fabrikaların çalışması yerine, orada lojistiğe çalışarak fabrikalar Hassa bölgesinde olacak. Hassa önemli, çünkü bir yerde güneyden kuzeye, Karadeniz’e uzanan karayolu ile bütün Karadeniz etrafındaki bütün ülkelere ulaşılabiliyor. Bu açılacak olan tünelle İskenderun’a açılınca o zaman Akdeniz’in etrafındaki bütün ülkelere açılacak. Bir de kuzeye doğru çıktığımızda oradaki hani meşhur ‘İpek Yolu’ var…”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ