Diş Sektörü Dijitalleşiyor

05 Aralık 2018 67 views 0

Diş sektöründeki teknolojik yeniliklerin, diğer tüm sağlık sektöründe yer alan branşlar gibi çok hızlı geliştiğine işaret eden Diş Hekimi Emir Selim Yazar ağız ve diş sağlığı tedavilerinde dijital teknolojiden de faydalanarak büyük konfor sunduklarını söyledi.

 

Sağlıksız dişlerin tedavisinde yaşanan olağanüstü gelişmeler hem hekimleri hem de hastaları rahatlatıyor. Uzun ve hastaya sıkıntı yaşatan klasik tedaviler yerine, konforuyla ön plana çıkan implant tedavisi ve diğer tedavi şekilleri, dijital diş hekimliği sistemi içinde adından sıklıkla söz ettiriyor. Yıllar öncesinde dar mekanlarda verilen diş sağlığı hizmeti, hekimlerin gelişmeleri yakından takip edip, teknolojiye ayak uydurmasıyla birlikte, hastaların daha konforlu ve geniş ortamlarda tedavi görmelerine imkan veriyor.

 

Kendi alanlarındaki teknolojik gelişmeleri ağız ve diş sağlığı tedavilerinde de uyguladıklarını belirten Diş Hekimi Emir Selim Yazar “Buna paralel olarak bu sektöre yapılan yatırımların da çok ciddi boyuta ulaştığını yakından takip ediyoruz. Bizler de teknolojinin hastalarımıza sunduğu bu nimetleri uygulamalarımızda kullanıyor, hasta konforunu ve güvenliğini en doğru şekilde sağlamak için elimizden gelen gayretin en iyisini gösteriyoruz. Hem bölgemizdeki hem de ülkemizdeki tüm hekim arkadaşlarımız, teknolojik gelişmeleri ve değişimleri yakından takip edip, hastalarına daha konforlu bir ortam sunma noktasında son yıllarda polikliniklerinde de değişimlere gidiyor ve bütün bunlar sayesinde hasta memnuniyetini üst seviyelere çıkarmayı başarıyoruz” dedi.

 

Fiziki ortamlardaki yeniliklerle birlikte teknolojide de takdir edilecek gelişmeler yaşandığına dikkat çeken Diş Hekimi Emir Selim Yazar “Diş sektöründe teknoloji çok ileri boyutlara ulaştı. Şu anda dijital diş hekimliği doğrultusunda ciddi bir ilerleyiş var. Hepimiz mesleğimizi en iyi şekilde icra etmek amacıyla bu gelişmelere ayak uydurmaya çalışıyoruz. Bizler gibi hastalarımız da özellikle sosyal medya kanalıyla gelişmeleri yakından takip ediyor ve taleplerini bu doğrultuda bizlere yönlendiriyorlar. Hasta portföyümüz bilinçli ve ne istediğini bilen bir biçime dönüştü. Bu da bizim işimizi kolaylaştırdığı gibi iletişim konusunda da sıkıntı yaşamamamızı sağlamaya başladı” diye konuştu.

 

Dijital diş hekimliğinin, bilgisayarlarla, internetle ve son teknolojik araçlarla sağlandığına dikkat çeken Emir Selim Yazar “Maliyeti oldukça yüksek bir teknoloji olmasına rağmen kendimizi buna konumlandırmamız gerekiyor. Dijital diş hekimliği sisteminde ağız içi tarayıcılarla, hastanın ağız içi tüm kayıtları sisteme alınıyor. Bu kayıtlar, ağız içi, çene yapısı, ölçümleri, gülüş tasarımı ve buna benzer daha birçok veriden oluşuyor. Veriyi alan laboratuvar bizim onlara aktardığımız bu bilgiler doğrultusunda ön hazırlık yapıyor. Bu hazırlık bir prototip niteliği taşıyor. Laboratuvar tarafından yapılan bu çalışma tekrar hekime gönderiliyor. Hasta bu tasarımı isterse ekranda görebiliyor. Daha ayrıntılı anlatacak olursak, Dijital diş hekimliği sistemindeki bu tarayıcılar sayesinde ağız ve dişler okutuluyor, manuel ölçü alınmadan ağız içi tüm ölçü ve model elde edilebiliyor. Bu çalışmalar laboratuvara sistem üzerinden transfer ediliyor. Model üzerinde hazırlanan dişler hasta ağzında prova ediliyor ve uygulanıyor. Bu sistem, hem zamandan tasarruf sağlıyor hem de hastanın koltukta uzun zaman oturtarak yorulmasının ve gerilmesinin önüne geçiyor. Bildiğiniz üzere ölçü kalıpları bulantı kusma reflekslerini tetikliyor. İşte bu yöntemle bütün bunların önüne geçmiş oluyoruz. Hasta konforu açısından da oldukça önemli bir sistemdir. Yani hasta, kullanacağı dişleri uygulamadan önce görebiliyor” şeklinde konuştu.

 

İMPLANTTA KRİTERLER ÖNEMLİ

Diş Hekimi Yazar, implant uygulamasının, belirlenen kriterlerde, 18 yaş ve üzeri hastalarda uygulanabileceğini ifade ederek şu bilgileri verdi. “Konfor, kullanım ve gülüş estetiği açısından üst düzey bir uygulama modelidir. 18 yaş altı kemik gelişimiyle bağlantılı olduğu için bu yaşın altını ayrı tutuyoruz. İmplant yapmanın da çok ciddi kriterleri vardır. Hastanın sistemik hastalıkları, sigara kullanım alışkanlığı, kemoterapi, radyoterapi görüp görmediği, kemik erimesiyle ilgili değerleri daima göz önünde tutulmalıdır. Her hastaya göre ayrı bir tedavi yaklaşımımız var. Bütün bu değerlendirmeler sonucunda uygun kriterleri karşılayan her hastada implant tedavisi uygulanabilir. Bu durumun dışında kalan hastalar için de alternatif uygulama yöntemleri bulunuyor. Mesela çene kemiklerine değil de, zigoma dediğimiz elmacık kemiklerinde de farklı bir uygulama şekli gerçekleştirilebilir. O da uygun değilse klasik tedavi yöntemi kullanılır. İmplantın yapılamadığı durumlarda implant uygunsuzlukları açıklayıcı bir dilde hastaya anlatılmalı ve implant harici uygun tedavi modelleri tercih edilmelidir. Çünkü her sorunun bir çözüm alternatifi mutlaka vardır.   Tam dişsizlik veya kısmi dişsizlik durumlarında hastanın sosyal endikasyonu da değerlendirilerek tedavi yöntemi ve şekli kişiye göre değişik olarak belirlenmelidir.”

 

YERLİ İMPLANTLAR HEM UYGUN HEM DE KALİTELİ

İmplant uygulamasının birkaç yıl öncesine kadar maliyetli bir uygulama olduğuna vurgu yapan diş hekimi Emir Selim Yazar, yerli yatırımcıların devreye girmesiyle fiyatların düştüğünü aktardı. Yazar “İmplant eskiden çok pahalı bir tedavi yöntemi iken son yıllarda Türkiye’de yerli üretim implant fabrikalarının üst düzey üretim yapmaya başlaması ile fiyatların makul seviyeye ulaştığını görüyoruz. Bu alanda ciddi yatırım yapan firmalarımız var. Hem fiyatlar ithal ürünlere göre daha uygun hem de kalite düzeyi yüksek olan bu implantlar hasta memnuniyetini her anlamda arttırdı. Arz talep durumlarına göre hem yerli hem de ithal implantlar hastanın tercihine ve ödeme kolaylığına bağlı olarak tarafımızdan güvenli bir uygulanmaktadır” şekline sözlerini sürdürdü.

 

İskenderun’da diş sektöründe önemli bir noktaya geldiğini de aktaran Hekim Yazar, çok ekstrem vakalar olmadıkça tüm tedavilerin İskenderun’da yapılabildiğini, diş tedavisi için hastaların şehir dışına gitmeyi çok fazla tercih etmediğini anlattı. Yazar, “Hekimlerimiz yatırımlar yaparak kendilerini yenilemiş durumda. Her türlü diş tedavileri İskenderun’da rahatlıkla yapılabilmektedir. Çok özel ve ekstrem vakalar olursa üniversite ortamında tedavi seçenekleri mevcuttur. Ama bunun dışında her türlü diş tedavisi şehrimizde yapılabiliyor. İskenderun bu konuda çok ciddi yol katetmiş durumdadır” diye sözlerini tamamladı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ