Diş Hekimliğinde Çığır Açan Uygulama: Dental İmplant

05 Aralık 2018 73 views 0

İnsanlığın yaşam kalitesini, sosyal hayatını olumsuz yönde etkilen diş sağlığı problemini ortadan kaldırmak için yıllardır ortaya konan çaba, her dönemde farklılaşırken, modern tıbbın da gösterdiği değişim, farklı tedavi yöntemlerini ortaya koyuyor. Bu yöntemlerden biri de diş hekimliğinde çığır açan uygulama olarak gösterilen detal implant hakkında bilinmeyenleri, Uzman Diş Sağlığı Kliniği, bilgilendirme olarak ortaya koydu.

 

Uzman Diş Sağlığı Kliniği kurucularından Çene cerrahisi uzmanı Soydan Kılıç, insanlık tarihi boyunca ağız ve diş sağlığı problemlerinin önemli sağlık sorunları olarak görüldüğünü aktararak “Diş şikayetleri insanların hayat kalitesinin düşmesine hatta eski çağlarda yaygın bir şekilde ölümlerine sebep olmaktaydı. Hatta ünlü firavunlardan II. Ramses’in mumyası, ölüm sebebinin tespiti için incelenmiş ve diş apsesinden öldüğü tespit edilmiştir” dedi.

 

Diş tedavi yöntemlerinin sürekli geliştiğine değinen Çene cerrahisi uzmanı Soydan Kılıç, şu bilgileri aktardı: “İstatistiklere göre 35-44 yaşları arasındaki popülasyonda herhangi bir nedenle diş kaybetme oranı %69 iken, 74 yaşına gelene kadar tüm dişleri kaybetme oranı ise %26’dır. 30 yıl öncesine kadar bu hastaların kaybettikleri dişlerin yerine yeni diş koymak için sabit bir köprü veya takma-çıkarma hareketli protez kullanmaktan başka çareleri yoktu. Fakat bu protezlerin diğer dişleri çürütme, konuşurken yerinden oynayıp ses çıkarma veya yemek yerken hareket etme gibi dezavantajları nedeniyle hastalar konforlu bir şekilde yaşamlarını sürdüremiyordu. Modern diş hekimliğinde ise diş eksiklikleri için mucize bir çözüm ortaya kondu; o da implanttır.”

 

Kılıç, osseoentegrasyon adı verilen mekanizma ile çene kemiğine kaynayan titanyum implantlaın, hastanın konforlu bir şekilde dişlerini kullanmasına olanak sağladığına işaret ederek “Aynı zamanda çene kemiğinin erimesini engelleyerek kemik hacmini korur. Başarılı bir dental implant uygulaması sonrasında implantlarda kesinlikle oynama olmaz. Doğru bir ağız ve implant çevresi bakımı ile implantlar hastalar tarafından ömür boyu kullanılabilir. İmplant üstü protez uygulaması koordineli bir ekip çalışması gerektirir” diye konuştu.

 

İmplant yapılması planlanan hastaların öncelikle detaylı ağız içi ve radyolojik muayeneleri yapılması gerektiğine vurgu yapan Kılıç şöyle devam etti: “Çenelerde bulunan deformiteler, sinüs boşlukları, damar ve sinir paketleri gibi anatomik sınırlamalar iyi tespit edilmeli ve cerrahi planlama buna göre yapılmalıdır. Cerrahi operasyonlar son derece üst seviyede sterilizasyon şartlarını sağlayan bir ameliyathanede ve tecrübeli bir ekip tarafından yapılmalıdır. Klasik tedavide 3 ay implantın kemik ile kaynaması beklenirken, hasta beklentisine, kemiğin durumuna ve kullanılan materyalin özelliğine göre bazen aynı gün içerisinde bile hasta implant üstü diş protezine kavuşabilmektedir.

 

Uzman Diş Sağlığı Kliniği kurucularından Protetik  Diş Tedavisi uzmanı H. Berkay Belgin de, günümüzde her yaşa ve çene yapımına implanların kullanılabileceğini bildirerek “İster genç, ister yaşlı olun; ister tek dişinizi, ister birkaç dişinizi, hatta tüm dişlerinizi kaybetmiş olun fark etmez. Profesyonel bir ekip tarafından mutlaka size uygun implantlı bir çözüm bulunacaktır. Dişlerini uzun zaman önce kaybeden veya dişeti problemleri yaşayan bireylerde, kemik hemen implant uygulamaya elverişli olmayabilir. Ağız ve çene cerrahları bu tip durumlarda kemik grefti (kemik tozu veya blok greftler) ile kemiği elverişli duruma getirme konusunda eğitimli ve deneyimlidir. Sistemik Hastalıklar: Doktor kontrolü altında olması kaydıyla şeker, tansiyon, kalp rahatsızlıkları gibi şikayetleri olan hastalar gönül rahatlığıyla implant uygulaması yaptırabilirler.  Operasyon öncesi ve sonrasında hastaya özel düzenlemeler, doktorunuz tarafından mutlaka planlanacaktır. Sigara kullanan hastalarda tüm ağız cerrahileri gibi implant cerrahisi de düşük oranda risk içerse de rutin olarak implant uygulanmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmasında dental implant uygulamasının maddi boyutundan da söz eden Berkay Belgin şu bilgileri ortaya koydu: “Dental implant piyasasında da farklı ülkelerde üretilen yüzlerce farklı ticari ürün mevcuttur. Burada asıl önemli olan implant yaptıracağınız kliniğin kurumsal kimliği, uygulamayı yapan ekibin başarı oranı ve uzun vadede de olsa yaşanan bir problemi çözmeyi vadetmesidir. Hiçbir kurumsal merkez size hiçbir konuda garanti veremez. Çünkü ağızda yapılan tüm uygulamaların devamlılığı ve uzun vade başarısı büyük oranda hastanın oral hijyen disiplini, sistemik rahatsızlıklarının kontrol altında tutulması ve beslenme alışkanlıkları gibi hasta-bağımlı faktörlerle ilişkilidir. İmplant fiyatını, ekibin tecrübesi, operasyonun yapılacağı ortam, kullanılan cihazların güncelliği ve tabii ki kullanılan materyalin kalitesi belirler.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ