Dikenli İncirin Ne Çok Faydası Varmış

19 Ağustos 2017 312 views 0

Hatay’ın İskenderun ilçesinde de bir zamanlar yoğun tüketilen, Türkiye’nin Akdeniz iklimi görülen kıyılarında, doğal olarak yetişen bir çeşit kaktüsün dikenli meyvesi olan (Frenk inciri) dikenli incir, meğer ne çok faydası varmış.

 

Özellikle İskenderun’da yetiştiği alanların son yıllarda betonlaşarak konuta düşünce, yörede dikenli incir olarak bilinen Frenk inciri (Opuntia ficus-indica) meyvesine kent halkı adeta hasret kaldı. Akdeniz iklimi görülen kıyılarında doğal olarak yetişen, İskenderun’da da kentin birçok yerinde, tarla sınırlarında, dağ kenarlarında kendiliğinden çıkan dikenli incirin yaşam alanları daralmasıyla bu çok değerli lezzetten de insanlar mahrum kaldı. Tezgâhta, üzeri buzla örtülen dikenli incir, soyulduktan sonra müşteriye sunularak tüketilen, soğuk olması nedeniyle de lezzetinin yanı sıra insanın içini ferahlatan yönüyle de İskenderun’da yazın çok tercih edilen bir meyveydi.

 

DÜNYADA ÖNEMLİ BİR MEYVE

Kaynanadili, Hint inciri, dikenli incir, babutsa, sabbara gibi daha bir çok adıla anılan Türkiye’de de pek değer verilmeyen bu bitki ve meyvesi dünyada çok aranır ve öneme sahip. Tamamen organik olarak yetişen frenk inciri, C vitamini bakımından çok zengin, şifalı bir meyve. Frenk incirinin gövdesi sebze olarak yeniliyor, salamurası yapılıyor. (Frenk incirinin yaprak sanılan kısmı aslında gövdesi, yaprakları su kaybını önlemek, kendini korumak amacıyla dikene dönüştüğü belirtiliyor. Bazı ülkelerde tarımı yapılan frenk incirinin (İtalya, Meksika) kültür türleri üretilirken, önemli bir gelir kaynağı olduğu ifade ediliyor.

 

DİKENLİ İNCİRİN FAYDALARI

Dikenli incir, yaş ve kuru olarak yeniliyor, ayrıca reçel ve meyve suyu da yapılabiliyor. Toprağı erozyondan koruyan dikenli incir, aynı zamanda (Kolay yanmaz) özelliğinden dolayı orman yangınlarının hızlı yayılmasını da önlüyor. Değerli bir bitki olan dikenli incirinden zamk ve kozmetik ürünler de elde ediliyor.

 

NASIL TOPLANIR, SERVİS EDİLİR

Kalın bir eldiven yardımıyla topladığınız incirleri önce su dolu  bir kabın içine koyuyorsunuz. Daha sonra da elinize üzerinde bez ya da sünger sarılmış  bir sopa alarak  karıştırılarak dikenlerinden ayırıyorsunuz. Kabuğunu soymak için ise; önce incirlerin uçlarını kesmeniz daha sonrada  boyuna bir çizik atmanız gerekiyor. Biraz buzdolabında soğuduktan sonrada özellikle  çekirdekleri ile birlikte afiyetle yiyorsunuz.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ