Devletin Makineye Desteği Şart

19 Mart 2018 330 views 0

Mercanlar Hırdavat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Mercan, bölgede sanayi işletmelerinin, Sektörün gelişebilmesi için devletin teşvik desteğinin şart olduğunu belirterek “Ayrıca devlet bu sektördeki girişimcilere kolaylık sağlamalıdır” dedi.

 

İkinci kuşağın idareyi devraldığı Mercanlar Makine ve Hırdavat, şimdi birçok alanda gösterdiği faaliyetlerle grup olma yolunda ilerlediğini ifade eden Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Mercan, babalarının ölümüyle birlikte kardeşler olarak işletmeyi kendilerinin idare etmeye başladığını söyledi.

 

Babadan makine yedek parça imalatçılığında ikinci kuşak olarak yollarına devam ettiklerini belirten Mustafa Mercan “Babamızın vefatı olan 1971 yılından sonra kardeşler olarak kendimiz üretimi ele almaya başladık, o yıldan bu yana tornacılık ve imalatçılığı devam ettirmekteyiz. Makine imalat sanayiyle birlikte 25 yıl geri dönüşüm sektöründe faaliyet gösterdik ardından hırdavat sektörünü de bünyeye aldık. Şimdi de inşaat, içme ve atık su pompaları bakım ve onarım hizmetine de başladık. İnşaat sektöründe hem Müteahhitlik hem de iç mobilya kapı imalatını da sürdürüyoruz” dedi.

 

Hırdavatçılıkta başta Hatay olmaz üzere bölgedeki il ile ilçelerde bulunan özel ve kamu işletmelere malzeme tedarikinde bulunduklarını dile getiren Mustafa Mercan “Hırdavat sektöründe yer alan binlerce ürünü bünyemizde bulunduruyoruz. Sadece Hatay’da değil, bölgede bulunan tüm kentlere de hizmet götürüyoruz.  Kamu kurum ve kuruluşlarla olan ticari ilişkilerimizden yola çıkarak atık su, soğutma ve temiz su pompalarının bakım ve onarımının bu bölgede yapılmadığını ve büyük bir eksiklik olduğunu düşünerek kurduğumuz tesisle bu noktada da hizmet vermeye başladık. Orta gerilim, yüksek gerilim elektrik işleri ve pompa bakım işleri ile ilgileniyoruz. Bölgedeki belediyelerle fabrikaların çözüm ortağı olduk” diye konuştu.

 

MAKİNEYE DEVLET DESTEĞİ ŞART

Bölgede makine konusunda çok önemli bir potansiyelin bulunduğuna işaret eden Mercan  şöyle konuştu: “İskenderun’da makine sektöründeki gelişim çok az. Aslında İskenderun bu sektörde çok ileride olması gerekiyordu. Makinenin gelişmesi bölgeye çok ayrı bir değer kazandıracaktır. Çünkü burası Ortadoğu’nun kapısı durumundadır. Burada yapılan her makine Ortadoğu ülkelerine çok rahat ihraç edilebilecek. O ülkelerden talip çok olur. Sektörün gelişebilmesi için devletin teşviki şarttır. Devletin bu sektördeki girişimcilere kolaylık sağlaması gerekiyor. Bankaların SGK’nın düşük faizli kredilerden faydalandırılması sektöre ayrı bir güç kazandıracaktır. Eğer bunlar gerçekleşirse bölge girişimcisi çok muazzam makine üretip bölgeye ve ülkeye önemli bir istihdam ve katma değer sağlayacağı kanaatindeyim.”

 

Bölgenin en büyük sorunlardan birini de arazi olduğunu belirten Mustafa Mercan, 1970 yılından kalma derme çatma sanayi sitesiyle ne makinecinin ne de diğer üreticilerin bir şey yapamayacağına vurgu yaparak “Şu andaki sanayi sitesinin konuta çevrileceği bilgisi var. Bize bir yer tahsis edilmeli. Mevcut sanayi sitesinin şehrin merkezinde kalması biz atölye sahiplerini de sıkıntıya sürüklüyor. Dükkanların küçüklüğü, sokakların darlığı büyük çaptaki üretimlerin yapılmasını engelliyor. Devletin veya yerel yönetimlerin makinecilere çok acil bir site yapması gerekiyor. Fiziki durum sektörü olumlu ya da olumsuz etkiler. Rahat veya geniş ortamda çalışılabilecek yerlerin kurulması sektörü daha da canlı hale getirecektir. Biz bu konuda işletmeci veya imalatçı olarak yerel yönetimlerin ve bağlı bulunduğumuz oda ve derneklerin gelişmeler hakkında bilgilendirilmiyoruz. Konya ve Kayseri’deki sanayi sitelerini gördüğümde oradakilerini kıskanır hale geliyorum. Modern imalathaneler, geniş caddeler tam bir Avrupai görünüm arz ediyor. Ama bizim buradaki sitemiz ise 1970’lerden kalma bir yerdir. Artık miadını tamamlamış durumda. Burada arazi üretmek zorunlu hale geldi. Gerek devlet, gerek yerel yönetim bu konuya büyük bir önemle üzerinde durmalarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 

Sektörlerin canlılığının ait oldukları oda ve derneklerin canlılığıyla paralel olduğunu da savunan Mercan şunları kaydetti: “Sanayi dernek ve kooperatiflerin artık daha dinamik, taze beyinli ve girişken yöneticiler tarafından yönetilmesi gerekiyor. Gelişebilmemiz için dernek ve odaların bir an önce gençleşmesi gerekiyor. Bugüne kadar emek ortaya koyan mevcut yönetimlerden artık yerlerini gençlere bırakmalarını talep ediyorum”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ