Devlet Okulunda Anlık Yoklama Sistemi!

25 Mart 2019 54 views 0

Hatay’ın İskenderun ilçesinde bir devlet okulu öğrencilerinin anlık yoklamasını yapan bir sistemi devreye alarak devamsızlıkları minimize etmeyi başardı. Sistem, birkaç dakika içerisinde durumu velisine SMS ile iletiyor.

İskenderun Mustafa Kemal Mahallesi’nde eğitim öğretim hizmeti veren devlet okulu Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nda Müdürü Mustafa Asıl’ın girişimleriyle Hatay’da bir ilki gerçekleştirildi.

Çocukların güvenliğini daha iyi sağlayabilmek, güvenli bir ortamda eğitim öğretim olanağı sunmak, anne-babalara çocuklarının okula devamsızlığını anında ileten ‘anlık yoklama sitemini devreye aldıklarını belirten Okul Müdürü Mustafa Asıl “Sistemin en önemli özelliği kapalı devre olmasıdır. Öğrenci bilgileri internette paylaşılmıyor. Kapalı devre ağ üzerinde yoklama alınıyor. Ana bilgisayar ekranında yükleniyor. Öğretmen derse girdiği anda yoklamayı yapar yapmaz, hangi derste, hangi öğrencinin gelmediği bilgisi ekranımıza yansıyor ve biz de bu bilgileri SMS aracılığıyla veliyle paylaşıyoruz. Veli de hızlı bir şekilde çocuğunun takibini sağlamış oluyor” dedi. 

Okullarında, bin 250 öğrenci olduğunu hatırlatan Müdür Mustafa Asıl, sistemin işleyişiyle ilgili şu bilgileri verdi: “Yoklama süresi, öğretmenin sisteme girmesine bağlı. Bu da iki-üç dakikalık bir süre diyebiliriz. Bu süreyi kısaltmak bizim elimizde. Fakat ilk derste gecikmeleri de göz önüne alarak uzatıyoruz. Biz öğrencilerimizin tamamının yoklamasını birkaç dakika içerisinde görmüş oluyoruz. Burada hangi öğretmenin, hangi sınıfta, hangi dersi işlediğini de görebiliyoruz. Bu yoklamayı her dersin başlangıcında yapıyoruz. Okulumuzun her köşesine internete bağlı olmayan akses yerleştirdik. Omlet diye bir programımız var. Bu programa girdiğiniz an okulda yoklamanın son durumunu görüyoruz. Normal ders programı sonrasında da kurs öğrencilerimiz de var. Bunların da toplamı 800 kişidir. Bunların da yoklaması yapılıp veliye anında iletiyoruz. Kurs sürecinde de bu sistem aracılığıyla öğrencileri bire bir takibini yapıyoruz. Bu sistem sadece okul içerisinde öğretmen ve idare tarafından şifre ile kullanılabiliyor. Okulun dışına çıktığımızda biz bile kullanamıyoruz. Buradaki amacımız, veliye gün sonunda öğrencinin yoklama durumunu bildirmek değil, her ders saatinde bilgi akışını sağlamaktır…”

Okul Müdürü Asıl, sistemin devreye girmesiyle birlikte okula devamsızlığın minimum seviyelere düştüğünü dile getirerek “Bu sistemi uyguladıktan sonra özellikle öğleden sonrasındaki devamsızlığı yüzde 90 engelledik. Bu sistem öncesinde sabah okula gelen öğrenci, öğleden sonraki derslere girmeyerek devamsızlık yapıyordu. Şimdi öğrenci, okul tarafından takip edildiğini ve anında velisine bilgi aktarıldığını bildiği için devamsızlık yapamıyor” diye konuştu. Bu sistemin Hatay’da tek kendilerinin kullandığına değinen Asıl “Biz idare olarak özellikle öğleden sonra okulu kırmalar, devamsızlıklar önemli bir sorun olarak görüyorduk. Yardımcılarımla birlikte sürekli bunun önüne geçmek için ne tür tedbirler alınabilir düşüncesi üzerine fikir yürütüyorduk. Bunu engellemek için öğretmen yoklamayı yapacak ve anında yazılı olarak idareye bildirmesi kararını verdik. Bu sistem öğretmenin de zamanını çok alıyordu. Klasik sistemde, sabah alınan yoklamaları 14.30’da yükleyebiliyoruz. Bunları işlememiz akşamı buluyordu. Akşam saatlerinde veliye iletebiliyorduk. Veli de eğer devletin mesaj sistemine aboneyse çocuğunun okula gelip gelmediğini öğrenebiliyordu. Bu da velinin çocuğunun okula gelmediği bilgisine geç ulaşıyordu. Anlık yoklama sistemi sayesinde veli, çocuğunun okula gidip gitmediği bilgisine anında haberdar olmaya başlaması bizi de manevi yönden rahatlattı. Bu sistem diğer okullar tarafından da kullanmasında fayda görüyoruz. Eğer bu sistem kullanılıyorsa, haber bültenlerine konu olan ve acı sonuçlar doğuran en azından anasınıfı öğrencileri servislerde unutulmuyor olacaktı” şeklinde konuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ