Dev Yüzer Tesise İkinci LNG Transferi

06 Mart 2019 39 views 0

İskenderun Körfezinde, dünyanın en büyük sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) depolama gemisinden, BOTAŞ’a ait dünyanın en büyük yüzer LNG depolama ve gazlaştırma ünitesine (FSRU) başlatılan sıvılaştırılmış doğal gaz transferinin ikincisi de başarıyla gerçekleştirildi.  

Alanında dünyanın en büyüğü olan 315 metre uzunluk ve 206 bin metreküp LNG depolama kapasiteli AL SADD isimli Katar gemisi BOTAŞ Petrol İşletmeleri Bölge Müdürlüğü Dörtyol Terminaline yanaştı. Yine alanında dünyanın en büyüğü olan BOTAŞ’a ait 345 metre uzunluğa ve 263 bin metreküp depolama kapasitesine sahip FSRU gemisine, LNG aktarımı yapıldı. Gemiden gemiye İki günde aktarılan 206 bin metreküp LNG, yaklaşık 130 milyon metreküp doğal gaza dönüştürülecek. Gaz daha sonra Türkiye’nin doğal gaz boru hattı sistemine aktarılacak.

Bu operasyonun dünyadaki en büyük gemiden gemiye LNG transferi olduğunu belirten yetkililer, FSRU gemisi, Hatay’ın Dörtyol ilçesinde, 263 bin metreküp depolama alanına ve gazlaştırma kapasitesiyle dünyanın en büyüğü, Türkiye’nin de ikinci gemisi olma özelliğine sahip olduğunu kaydetti.

263 bin metreküp depolama alanı ile dünyanın en büyük FSRU gemisi olma özelliğini taşıyan Türkiye’nin ikinci yüzer LNG terminali, Botaş-Dörtyol FSRU (yüzer LNG depolama ve gazlaştırma ünitesi) yine dev LNG gemilerin yanaşarak boşatmasıyla doğalgaz transfer işlemleri gerçekleştiriyor.

İzmir Aliağa’da Türkiye’nin ilk FSRU terminalinin yanı sıra ikincisi de Dörtyol BOTAŞ terminalinde bulunuyor. FSRU sayesinde, gaz için binlerce kilometrelik boru hatları kurmadan, tüketim merkezlerine yakın yeni giriş noktaları oluşturuluyor. Böylece doğalgaz üretim ve yatırımda, taşıma maliyetleri ile birlikte, işletme kayıplarını da minimuma indiriliyor.  Bu yüzer tesis; gelecekte bir sıkıntı olduğu zaman, gemi yüklenecek Trakya’da, Ege’de ihtiyaç duyulacak yerde hizmeti o noktaya götürebilecek.

DÜNYADA TOPLAM 29 FSRU GEMİSİ VAR

345 metre uzunluğundaki gemi, 55 metre genişliği ile dünyanın en büyük FSRU gemisi özelliğini taşıyor. Gemi, günlük maksimum 20 milyon metreküp gazlaştırma kapasitesine sahip. Bir depo LNG ile Türkiye’nin yüzde 20’sinin günlük doğalgaz ihtiyacı karşılanıyor. Dörtyol ilçesinde bulunan BOTAŞ Terminalinin deniz kıyısına LNG taşıyan, FSRU gemilerinin yanaşabilmesi için 2.2 kilometre uzunluğunda iskele inşa edildi. Dünya genelinde, 14 ülkede 29 FSRU gemisi bulunuyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ