“Denizcilikte de varız”

06 Mart 2019 76 views 0

İştigal ettikleri alanlarda da krize rağmen yüzde 20 büyüme sağladıklarını belirten Kılınç Taşımacılık ve Sigortacılık sahibi Kenan Kılınç, yerel seçimlerin ardından piyasaların daha iyi noktaya geleceğine inandığını söyledi.

Her geçen gün hizmet alanlarını gelişten Kılınç Taşımacılık ve Sigortacılık firması, Hatay sınırlarını aşarak Adana piyasasına da girmeyi başardı. Firma sahibi Kenan Kılınç, 2018’in ilk çeyreğinin kendilerine göre çok iyi geçtiğini aktararak “Yılın sonlarına doğru dolardaki dalgalanma ekonomiyi rahatsız etti, maliyetler arttı, gelir de bir artış olmadı. Öz kaynaklarımızla, kredilerle ve devletin desteğiyle bu durumu ekarte etmeye çalıştık. Buna rağmen 2018 yılının son çeyreğinde taşımacılık sektöründe yüzde 20’lik bir büyüme gerçekleştirdik. Giriş yaptığımız Adana piyasasında işlerimizi daha da genişlettik. O bölgede 150 araçla kamu kurum ve kuruluşlara hizmet vermeye çalışıyoruz” dedi.

İşlerinin bir diğer kolu olan sigorta hizmetlerinde de önemli ölçüde düşüş yaşadıklarına dikkat çeken Kenan Kılınç, “Gelirlerine göre giderleri artınca insanlar kaskoyu ötelemeye başladı ve bunu fuzuli bir harcama olarak gördü. Yüzde 20-30 dolayında düşüş oldu. Bizler de firma olarak dik durduk, direndik, dolarlarımızı bozdurduk ve bugünlere geldik. Ekonominin krizden çıkması için devletin çalışmaları var. Elinden geleni yapıyor. ÖTV ve KDV’nin Mart ayına kadar kalkması, azda olsa bizi rahatlattı. Yaşı dolmuş araçların yenileriyle değiştirmekle önemli avantajlar elde ettik. Faiz oranları düştü. Geçen Ağustos ayında 2.25-2.30’dan kredi kullanırken, bu oranlar 1.80’lere kadar düştü. Daha iyi olacağını umuyoruz. Seçimlerden sonra bizi daha güzel günler beklediğine inanıyorum” diye konuştu.  

2016 yılından bu yana sigorta sektöründe hizmet verdiklerini de anımsatan Kılınç “Kendi öz mal araçlarımızın sayısı çok olduğu için kendi acenteliğimizi açalım sigorta da ‘kendi bünyemizde olsun’ dedik. Sigorta sektöründe masanın diğer tarafında iken şimdi her iki tarafında yer aldık. Hem taşımacıyım, hem araç filom var, hem de sigortacıyım. Yıllarca trafik kazaları gibi sorunlarla karşılaştığımız için bu sektöre yabancı olmadığımız gibi sıradan bir sigortacı da değiliz. Hem ticari hem de bireysel müşterilere en iyi hizmeti sunuyoruz. Sigorta işi güven esaslı olduğu için yakın çevremiz bizi yalnız bırakmadı. O yüzden beklentimizin çok üstüne çıktık” şeklinde konuştu.

Gemi sigortalama işinde de önemli rol oynadıklarına değinen Kenan Kılınç şunları söyledi: “Buradaki ithalatçımız, malını, Kazakistan’dan Türki Cumhuriyetlerden veya dünyanın diğer ülkelerinden getiriyor. Gelecek ülkedeki limandan gemiye yüklenene, geminin sevkiyat zamanından İskenderun veya her hangi bir limana inene kadar malın alacağı tüm hasarı belirtilen bedel ve fatura karşılığında sigortalıyoruz. Bu teminat poliçesiyle iş adamımız malını güvence altına almış oluyor. Gemi nakliye poliçelerinden, taşımacılık sigortalarından tutun da birçok hizmetlerde bulunuyoruz. Hem aracı, hem dorseyi hem de içindeki yükü sigortalıyoruz. Yani insanın ticari hayatında yaptığı her şeyi sigortalayarak güvence altına alabiliyoruz.” Sigortacılık sektöründe 2017 parlak bir dönem yaşadıklarını da sözlerine ekleyen Kenan Kılınç “207 yılında çok çok iyi bir noktadaydık. 2018 yılında poliçelerde yüzde 70’lik bir düşüş oldu. Çünkü insanlar, doların artmasıyla beraber piyasalar önemli bir darboğaza girince sigortayı ertelediler. Bu sebeplerle poliçelerde önemli sayılabilecek bir düşüşe yol açtı. Geçen yıl 15 gemi geldiyse bu sene 5 gemi geldi. Bu gemilerden birine hizmet verebildik. Türk milleti olarak hiçbir zaman yılmayarak çalışarak, çabalayarak zorlukların üstesinden gelebiliriz. Bu ülke bizim, güçlenmesi için elimizden gelenini yapmaya çalışıyoruz. Ülkemizin refahı için dik duracağız” şeklinde sözlerini tamamladı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ