“Denenmemiş projeleri yapıyoruz”

24 Eylül 2018 534 views 0

TÜMAY Dış Ticaret Müdürü Melek Simay Özdemir, bugün yazılım ve otomasyon sistemleri teknolojinin gelişmesiyle çok büyük bir sektör haline geldiklerini belirterek, gelişmeleri takip etmeden sadece imalat sanayinde başarı elde edebilmek mümkün olmadığını söyledi.

 

Çeyrek asırdır makine sektöründe yaptığı üretim ve ihracatla ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunan TÜMAY Makine, şimdi de yeni projeler üretmek üzere çalışmalar başlattı. Ticaret Müdürü Melek Simay Özdemir, dünya ekonomisinde yaşanan küreselleşmeye bağlı olarak özellikle gelişmekte olan ülkelerde üretim süreçlerinin doğrudan etkilendiğini ve ithal girdilere olan bağımlılığın arttığını belirterek “Türkiye’de de genel olarak orta-düşük teknolojiye dayalı bir üretim anlayışının hâkim. Bu teknolojiyi yüksek teknolojiye çevirebilmek için AR-GE çalışmalarına önem verilmelidir” dedi.

 

Döviz kurlarının artışı, piyasada bir durgunluğa ve iş hacminde daralmaya sebep olduğunu dile getiren Ticaret Müdürü Melek Simay Özdemir, “TÜMAY Makina olarak, yaklaşık 25 yıldır çelik boru sektörünün ihtiyaç duyduğu tüm makina ve donanım ihtiyacını karşılayabilmek adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. Proje bazlı üretim yapılmasına rağmen, ürün çeşitliliğimiz, hızlı ve kaliteli imalat yapımız sayesinde rekabette avantaj sağlayabiliyoruz. Proje bazlı üretimde seri üretime göre ürün çeşitliliği genelde daha azdır. A’dan Z’ye boru fabrikalarında kullanılan tüm makinaları tedarik edip, bunları çalışır vaziyette müşterinin üretimine bırakıyoruz. Firmalarının, makine üretimi için gerekli olan imalat alt yapısı ve bünyesinde bulundurduğu otomasyon ve AR-GE bölümleri ile Amerika, Ortadoğu ve Avrupa’da yer alan birçok ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Buna bağlı olarak diğer ülkelerdeki firmalarla ortak projelerde çalışarak ve ilişki kurarak pazar payını ve ihracat hacmini artırmaktayız” diye konuştu.

 

Günümüzde yazılım ve otomasyon sistemleri teknolojinin de gelişmesiyle beraber makinenin çok büyük bir sektör haline geldiğini vurgulayan Ticaret Müdürü Melek Simay Özdemir, “Bu sektörde ki gelişmeleri takip etmeden sadece imalat sanayisinde başarı elde edebilmek mümkün değildir. Bu sebeple, AR-GE bölümümüzde ülkemizde daha önce denenmemiş ve ithalata bağımlı ürünler için çalışmalar yapılmaktadır. Bunun yanı sıra müşterilerden alınan geri besleme ile sistemlerimizdeki iyileştirme çalışmalarımız da devam ediyor.  Ayrıca Avrupa Birliği projelerine ulusal düzeyde katılım göstererek birlik üyesi ülkelerle konsorsiyum halinde çalışmalar yürütmekteyiz. (Endüstri 4.0 sistemleri için data toplama vb. ileri teknoloji projeler). Bu işbirliklerinin de hem firma olarak yeni şeyler öğrenmemize hem de Avrupa firmaları ile ilişkilerimize katkı sağladığını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

 

Ticaret Müdürü Melek Simay Özdemir, boru sektöründe boru üretimi yapılmasının yanı sıra, kalite standartları gereği istenen kriterlerin sağlanması için boru test kontrol süreçlerinin de etkin olarak kullanılması istendiğine vurgu yaparak sözlerini şöyle tamamladı: “Tümay olarak, borular için gerekli bu test kontrol ekipmanlarını da anahtar teslim sunabiliyoruz. Verimli ve ekonomik üretim yolları araştırılarak, her projede müşteriye bir adım daha yaklaşmayı hedeflemekteyiz.  Tasarım bölümümüzün minimum maliyet ve maksimum fayda esasına dayalı tasarımlar geliştirmesi ve bunları her geçen gün iyileştirmesi, rakiplerimizin bir adım önüne geçmemizi sağlıyor. Çünkü küresel pazarda en önemli kriterin maliyet olduğunu görüyoruz. Elbette ticari kuruluşların ilk amacı kar etmektir. Bu sebeple uygun fiyatlarda ama kaliteden mümkün olduğunca ödün vermeden rekabete girmemiz gerekiyor. Ülkemizin gelişmiş ülkeler seviyesindeki yerini alması için ihracat satışlarının artırılması, ayrıca makine imalat sanayisinin ilerlemesi ve gelişmesi için, AR-GE çalışmalarının önemsenmesi ve benimsenmesi önem arz etmektedir.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ