Daime İleriye Bakıyoruz

19 Mart 2018 399 views 0

Gümrük Müşavirliği sektöründe uzun yıllardır gösterdiği faaliyetlerle müşterilerinin çözüm ortağı olan Gez Gümrük Müşavirliği ve Dış Tic. Ltd. Şti., geleceğe umutla bakarken, mevcut potansiyeli pozitif anlamda kullanmaya çalışıyor.

 

Yalçın Gez’in sahipliğindeki firma, daimi gümrük, lojistik işlemlerinin yanında bir bütün oluşturan proje bazlı birçok işlemleri de müşterilerinin hizmetine oluşturduğu deneyimli kadroyla taahhütlü sunuyor.

 

Sektörün geçen yılını değerlendiren Gez Gümrük Müşavirliği ve Dış Tic. Ltd. Şti., Gümrük Müşaviri Şenol Akyıldız, Türkiye açısından 2017 yılının dış ticaret verilerine bakıldığında bir önceki yıla göre ihracatın %10.22, ithalatın %17.92, dış ticaret hacminin de %37.5 oranında arttığını gördüklerini söyledi.

 

Şenol Akyıldız, dış ticaret açığının ise 77 milyar dolar olarak gerçekleştirdiğinin altını çizerek “2017 yılında kur fiyatlarının yukarı yönünde hareketli olması da hem ithalatçı hem ihracatçıyı olumsuz yönde etkileyen en önemli faktörlerden biriydi. Normal şartlarda kurun yüksek olması ihracatçıya avantaj sağlayan bir durumdur. Ancak ülkemizde iştirakçilerin çoğu ithal girdi ile ihracat yapılması nedeniyle bu durumun ihracatçıya olumsuz yönde etkisi de göz ardı edilemez bir gerçektir. Her ne kadar 2017 yılı kur baskısıyla geçse de yılın son çeyreğindeki büyüme oranındaki artışın etkisiyle 2018 yılının buna paralel olarak yükselme trendine geçmesi beklenmektedir. Açıkçası sektörümüz açısından bu yılın oldukça hareketli geçeceği kanaatindeyiz” diye konuştu.

 

Bölgenin oldukça stratejik öneme sahip bir konumda yer aldığına dikkat çeken Akyıldız “Sınırımıza komşu ülkelerle olan ticaretin en çok yapıldığı yer olan Hatay, hem limanlarıyla hem bağlantı yollarıyla lojistiğin olmazsa olmazı konumundadır. Malumunuz uzun yıllardır komşu ülkelerde süren iç savaş nedeniyle Türkiye’de ekonomik anlamda bu durumdan en çok etkilenen illerin başında Hatay gelmektedir. Komşu ülkelerdeki iç savaşın bölgemize, olumsuz anlamda hem ekonomik hem sosyokültürel etkisine rağmen bölge lojistiğinde hala daha öncü konumda yer almaktadır. Savaşın etkisi geçtiğinde bölgemiz, Türkiye’nin parlayan yıldızı olacaktır. Bu anlamda devlet yönetimimizin bölge konumumuzun stratejik önemini dikkate alarak, yatırım yapma konusunda girişimcilere öncü olmasını ve teşvik etmesini diliyoruz” şeklinde konuştu.

 

Meslekteki sorunların çözümü için odalaşmanın şart olduğuna değinen Akyıldız, bir an önce dernekten çıkıp ‘Gümrük Müşavirleri Odası olarak faaliyetlerine devam etmek istediklerini kaydetti.

 

Şenol Akyıldız, GEZ Gümrük Müşavirliği ve Dış Ticaret Ltd. Şti olarak Gümrük Kanunu ve Yönetmeliğine uygun şekilde hizmet verdiklerini dile getirerek “Firma olarak her türlü ithalat, ihracat, ihrakiye, transit, antrepo, geçici depolama, dahilde işleme, hariçte işleme gümrük kontrolü altında işleme, geçici ithalat işlemlerini dolaylı temsil sıfatıyla adınıza takip edip sonuçlandırmaktayız. Dış Ticaret ile ilgili danışmanlık hizmeti de veren kurumumuz, tüm gümrük rejimleriyle ilgili gerekli olan her türlü dokümanın doldurulmasını, onaylatılmasını, izninin alınmasını, vize edilmesini ve elektronik ortama entegre edilmesini sağlamaktadır. Güncel mevzuatı an ve an takip eden kurumumuz, müşterilerini de bu konuda sürekli bilgilendirmektedir” şeklinde konuştu.

Akyıldız, Firma olarak misyonlarının, sektöründe en iyi hizmeti sağlama hedefi doğrultusunda; son teknolojileri kullanarak alt yapısını daima geliştirmekte, uzman personel ve kurumsal yapı çerçevesinde hizmetlerini sistematik yapıda sunmak olduğuna vurgulayarak şunları kaydetti: “GEZ Gümrük Müşavirliği; günümüz koşullarında en önemli maliyetin zaman olduğu düşüncesiyle, sistemini ve personelini bu doğrultuda sürekli geliştirmektedir Şirket içi eğitimlerde mevzuat, teknolojik gelişim, yurt içi ve yurt dışı konjonktürel gelişmelerdeki değişiklikleri kurumsal yapı çerçevesinde dönemsel eğitimlerle güncellemektedir. GEZ Gümrük Müşavirliği, daimi gümrük, lojistik işlemlerinin yanında bir bütün oluşturan proje bazlı birçok işlemleri de müşterilerinin hizmetine taahhütlü sunmaktadır. Globalleşen ve küçülen dünyada geniş müşteri portföyü çerçevesinde analitik düşünce yapısını sürekli olarak geliştiren GEZ Gümrük Müşavirliği, siz değerli müşterilerine en iyi hizmeti sunmaya devam edecektir.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ