Cirosu da Kapasitesi de Yükseldi

24 Temmuz 2018 215 views 0

Doğu Akdeniz çanağının tek Rus çelik yatırımı olan MMK Metalürji 2017 yılında elde ettiği başarılarla Hatay’ın en büyük üç sanayi kuruluşu arasında yer alırken, sektöründe bölge ve Türkiye’nin en önemli oyuncuları arasında faaliyet gösteriyor.

 

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde bulunan dev tesiste yaklaşık 850 personele istihdam sağlayan Rus MMK Grubu’nun 2007 yılında Türkiye’ye yatırım yapma kararıyla kurulan MMK Metalürji, Faaliyete başladığı 2010 yılından itibaren istikrarlı büyüme gerçekleştirdi. Kısa sürede Hatay’ın en büyük üç şirketi arasında yer almayı başaran şirket, bölgenin kalkınmasına ve Türkiye ekonomisine katkı vermeye devam ediyor.

 

REKOR İHRACAT

10 yıllık süre içerisinde dünyanın en büyük 8 çelik üreticisi ülkesi arasında yer alan Türkiye’nin en büyük üreticileri arasına girme başarısı gösteren MMK Metalürji geçen yıl gerçekleştirdiği 2,5 milyar TL’lik ciroyla yüzde 60 büyüme başarısı elde etti. MMK Metalürji, 151 milyon dolarlık ihracat rakamıyla da önceki yıla oranla yüzde 250’lik bir ihracat artışıyla dikkat çekti.

 

İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı ‘Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu’ listesinde 12 basamak yükselerek 46’ncı sırada yer alan şirket, TİM tarafından hazırlanan “İlk 1000 İhracatçı Firma” listesinde bir önceki yıla göre 275 sıra yükselerek 96’ncı sırada yer aldı.

 

Pozitif geçen yıl sonrası kısa ve uzun vadeli hedeflerle ilgili değerlendirmelerde bulunan MMK Metalürji CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Denis Kvasov; “Dünya ticaret savaşlarının yaşandığı ve çelik ihracatına sınırların koyulduğu 2018 yılında da ihracat rakamlarını yükselterek 2023 ihracat hedefleri doğrultusunda çalışmalarımızı tüm gücümüzle sürdüreceğiz” dedi.

 

Türkiye’nin lokomotif sektörleri arasında bulunan demir çelik endüstrisinde kısa sürede büyük yol kat ettiklerini belirten CEO Denis Kvasov “Bugün MMK Metalürji bünyesinde görev alan yaklaşık bin 250 personelimizin 850’si Hatay’daki fabrikamızda görev alıyor. Sağladığımız istihdam ve bölgenin kalkınmasına olan desteğimiz her geçen gün artacak. Bu toprakların gücüne inanarak aldığımız yatırım kararımız sonrasında, bu toprakların gücü ve halkımızın desteğiyle hızla büyümeye devam edeceğiz. Hedeflerimizi gerçekleştirecek vizyona ve vizyonumuza ulaşmak için bizlere inanan çok büyük bir aileye sahibiz. Türkiye ekonomisine ve Hatay’a değer katmak için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

7 yılda Hatay’ın en büyük 3 şirketi arasında yer aldıklarını dile getiren Denis Kvasov, gerçekleştirdikleri ihracat başarısının yanı sıra 2017 yılında yüzde 60 büyüme kaydederek 2,5 milyar TL ciroya ulaştıklarını kaydetti.

 

MMK Metalürji CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kvasov, Hatay’da faaliyet gösteren en yüksek ciroya sahip ilk 3 şirket arasında yer aldıklarına değinerek “Üretime başladıktan 7 yıl sonra Türkiye’nin en büyük 50, Hatay’ın en büyük 3 sanayi kuruluşu arasına girmemiz bizleri gururlandırdı. Hatay’ın bize verdiği destek ve çalışma arkadaşlarımızın bizlere duyduğu inanç için teşekkürü borç biliriz. Bizler de her zaman olduğu gibi Hatay’ın gelişimine katkı sağlamaya devam edeceğiz.” Şeklinde konuştu.

 

RUSYA’NIN EN BÜYÜK YATIRIMI

Dünyanın en büyük çelik üreticilerinden ve Rusya çelik sektörünün lideri MMK Group’un 2007 yılında Türkiye’ye yatırım yapma kararıyla faaliyete başlayan MMK Metalürji, Hatay-Dörtyol ve Kocaeli-Dilovası bölgelerindeki tesislerinde üretim yapıyor. 2,3 milyar ABD doları yatırımla Türkiye’de bugüne kadar özel sektör tarafından sıfırdan kurulan en büyük sanayi kuruluşu olma özelliği taşıyan MMK Metalürji, yıllık 2,5 milyon ton yassı çelik üretim kapasitesiyle sektöründe Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında faaliyetlerini sürdürüyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ