Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

24 Temmuz 2018 723 views 0

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Can Pahalı, cinsel yolla bulaşan hastalıklarda belirgin bir şekilde artışına dikkat çekerek, nedenleri arasında; sıklıkla cinsel partner değiştirme, cinsel ilişkiye girme yaşının düşmesi gibi nedenlerden kaynaklandığını söyledi.

 

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH) , zührevi ya da veneral hastalıklar olarak ta adlandırıldığını ifade eden Uzman Dr. Can Pahalı “Yaşam tarzının ve alışkanlıkların değişimi ile birlikte, CYBH’nin görülme sıklığı artmakta ve ciddi bir halk sağlığı sorununa dönüşmektedir” dedi.

 

Cinsel yolla buluşan hastalıklara yol açan etkenlerin, yalnızca vajinal, oral ve ya anal cinsel ilişki yoluyla olmadığına işaret eden Uzman Dr. Can Pahalı, “Yakın beden teması ya da kan yoluyla da bulaşabilmektedir. Bulaşmış bir hastalık etkeni saptandığında,  başka bir etkenin bulaşmış olma riski arttığından, geniş kapsamlı bir tarama yapılması önemlidir. Hastalık etkeni bulaşmış olduğu halde, yıllarca herhangi bir belirti ortaya çıkmayabilir. Böyle bir durumda birey, hastalığı partner ya da partnerlerine, farkında olmadan bulaştırırken, herhangi bir zamanda ciddi bir hastalık tablosu ile karşılaşabilir. Özellikle yaşam tarzı açısından yüksek risk taşıyan bireylerin, herhangi bir belirti olmadan, düzenli olarak kapsamlı bir taramadan geçmesi gereklidir” diye konuştu.

 

Uzman Dr. Can Pahalı cinsel yolla bulaşan hastalıklara yol açan etkenleri sıralayarak Virüs, bakteri, parazit, protozoon, mantar ya da ektoparazit kökenli olabileceğini, Hepatit B, Hepatit C, Genital Siğiller, Genital Herpes ve AİDS virüs kökenli CYBH’ler iken, Gonore (bel soğukluğu), Sifiliz (frengi) ve klamidya bakteriyel kökenli olduğunu aktardı.

 

Son yıllarda, cinsel yolla bulaşan hastalıklar belirgin bir şekilde artış gösterdiğine değinen Uzman Dr. Can Pahalı “Bu sıklıkla cinsel partner değiştirme, cinsel ilişkiye girme yaşının düşmesi, çok sayıda cinsel partnere sahip olmak, evlilik dışı cinsel ilişkilerin yaygınlaşması, cinsel partnerin farklı cinsel partnerlerle birlikteliği, seks işçileri ve onların müşterileri ile cinsel ilişkide bulunma, hastalığa neden olan mikroorganizmaların ilaçlara karşı direnç geliştirmesi, kozmetik ve kimyasal madde kullanımının artması ve doğal yaşam dengesinin bozulması sayılabilir. CYBH’ye neden olan mikroorganizmalar, birey taşıyıcı olduğu halde,  yıllarca klinik bulgu ve belirti vermeyebilir. Hastalık ortaya çıktığında en sıklıkla cinsel organlarda, ağızda, anüste ve deride olmak üzere gözde, boğazda ve hatta bütün bedende belirtiler dikkati çekebilir. CYBH’lerin ortaya çıkmasında bazı etkenler önemli bir rol oynar. Bu etkenler; düşük sosyoekonomik düzey, protein eksikliğine yol açan beslenme bozuklukları, şiddetli stres etkenleri, şeker hastalığı gibi metabolik hastalıklar, sık ve uzun süreli antibiyotik kullanımı, olumsuz hijyenik koşullar, gebelikten korunmak için kullanılan araçların uygun olarak kullanılmaması, çok sayıda gebelik ve kürtaj müdahaleleri” şeklinde konuştu.

 

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların varlığında hem erkek hem de kadında görülebilen belirtilere vurgu yapan Uzman Dr. Pahalı şunları kaydetti: “İdrar yaparken yanma, ağrı, acıma, idrar yapma sıklığında artma, ateş, üşüme ve titreme, halsizlik baş ağrısı, bulantı ve kusma, özellikle kasıklardaki lenf bezlerinde şişme, cinsel organlarda ve makatta kaşıntı ve karıncalanma hissi, cinsel organlarda ağrılı ya da ağrısız yaralar, siğiller ve içi sıvı dolu kabarcıklar, kasıklarda ve karnın alt bölümünde tek ya da iki taraflı ağrı, kollar, bacaklar ve ayak tabanlarında deri döküntüleri, ağız içinde ve çevresinde yaralar, cinsel ilişki süresince ağrı ve sonrasında kanama gelmesi. CYBH yapan etkenler, annede varlığı durumunda, gebelik, doğum ve emzirme sürecinde bebeğe geçip çok ciddi sonuçlara yol açabilirler (düşük, erken doğum, çeşitli organ anomalileri ve ölü doğum). Cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesi ve kontrol altına alınmasında etkili olabilecek yaklaşımlar: Hem genel anlamda sağlıklı bir yaşamın hem de özelde sağlıklı bir cinsel yaşamın farkındalığını yaratan bir eğitimin verilmesi, kondom (prezervatif) kullanımının yaygınlaştırılması ve doğru kullanımının öğretilmesi, erken tanı konup etkili bir tedavinin yapılması, cinsel partnerlerin belirlenmesi ve tedavilerinin gerçekleştirilmesi.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ