Ceylan Panorama Yükseliyor

06 Mart 2019 73 views 0

Ceylan İnşaat Taahhüt ve Sanayi Ltd. Şti Mali ve İdari İşler Müdürü Ali Özdemir,  firma olarak Sarımazı’da inşaatı devam eden Ceylan Panorama’nın gerek lokasyonu ve gerekse çevresel etkileriyle üst düzey bir yaşam alanı olduğunu söyledi. Ana iş kollarının endüstriyel yapı inşaatları olmakla birlikte, gayrimenkul sektöründe de 9 yıldır faaliyet gösterdiklerini bildiren Özdemir, başta Hatay, Osmaniye ve Adana bölgesi olmak üzere Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde Sanayi Yapıları İnşaatı alanında faaliyet gösterdiğini dile getirdi..

Endüstriyel yapılar alanında bölgedeki sanayi kuruluşlarının %90’ına çözüm ortaklığı yaptıklarını anlatan Mali ve İdari İşleri Müdürü Ali Özdemir “Endüstriyele ek olarak, ikame amaçlı ve ikamet amaçlı olmayan yapılarda uzmanlık alanlarımız; soğuk haddehane, termik santral, ERW boru fabrikası, filmaşin tesisi, haddehane, çelikhane, boru-profil, tekstil, iplik, filtre fabrikaları, hurda holleri, depo-antrepolar, cüruf kırma-eleme tesisleri, hastane, okul, yol, sağlık ocağı, soğuk hava deposu, camii, köprü, öğrenci yurdu, yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezi inşaatlarıdır” dedi.

Ali Özdemir, 2018 yılında yaşanan krizin yanında bölgede tamamlanamayan projeler, konut üreten firmaların taahhütlerini yerine getirememesi, üretilen yapıların kalitelerinin gün geçtikçe daha da düşmesi sektöre de darbe vurduğunu ileri sürdü ve şöyle devam etti: “Firmamız için 2018 yılı devam eden endüstriyel yapı inşaatları ve yurt dışı taahhüt işlerimizin olması nedeni ile iyi bir yıl oldu. Aynı zamanda konut tarafından Denizciler’de bulunan Ceylanpark Sitemizde hazır dairelerimizin olması ve kolay satılabilmesi, Belen- Sarımazı’da bulunan Ceylan Panorama Sitemizde de öncelikle müşterilerimizin firmamıza olan güvenlerinden dolayı ve ödeme şartlarımızın uygun olmasından ötürü piyasaya göre konut satışlarımız iyi derecede gerçekleşmiştir. Krizin aşılabilmesi için öncelikle piyasaya güven olması ve sonrasında da konut kredi faizlerinin düşmesi gerekmektedir. Tabi bu arada müteahhitlerin ve projelerin de durumları önemlidir. Bölgemizde şu an itibariyle konut almak isteyip te faiz oranlarından dolayı alamayan insanların olduğu gözlemlenmektedir. Konut kredisi faiz oranlarının yüksek olmasından ötürü Konut alacak insanlar kredi kullanmaya yanaşmıyorlar. Ayrıca bankaların mevduatlara verdiği faizin yüksek olması sebebiyle insanlar faiz getirisinin daha kârlı olduğunu düşündüklerinden paralarını faize bağlamış durumda oldukları için konut almaya sıcak bakmamaktadırlar. Malzeme fiyatları son dönemlerde aşırı derecede artmıştır. Konutlara talebin az olasından dolayı malzeme maliyet artışlarını konut satış fiyatlarımıza tam olarak yansıtamıyoruz. Konut Kredisi faizinin düşmesi durumunda talebin artacağı unutulmamalıdır.”   

İnşaat sektörünü sadece konut olarak değerlendirmenin yanlış olduğunu aktaran Özdemir,  “Türkiye’de inşaat sektörünün en büyük yatırımcısı devlettir. Devletimiz de tasarruf tedbirleri çerçevesinde yatırımlarını durdurma, erteleme ve iptal etme kararı aldı. Bu durumda birçok müteahhidi zor duruma sokmuş, iflas ettirmiş veya iflasın eşiğine getirdi. İnşaat sektörünün yüzlerce alt oyuncusu vardır. Kriz tüm bu oyuncuları etkilediği için sektörü besleyen fabrikalar bir bir kapanmaktadır.  Türkiye’nin en büyük çelik üreticilerinin olduğu bölgemizde ülkemizin çelik talebinin büyük bir kısmı karşılanmaktadır. Bugün itibari ile baktığımızda firmaların birçoğu ne yazık ki üretimini durdurmuş veya kapasite düşürmeye gitmiştir. Tam anlamıyla üretim yapan haddehane ve çelikhane sayısı bir elin parmak sayısını geçmemektedir.  Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik krizin aşılabilmesi için piyasalarda güven ve istikrar olması ile birlikte kredi faizlerinin de düşmesi gerekmektedir. Bu şartlar sağlandığında ülkemizde ki yatırımcıların harekete geçecekleri gibi yabancı yatırımcıların da yatırım yapmaya başlamaları kaçınılmaz olacaktır” şeklinde konuştu.      

Açıklamalarında Belen-Sarımazı’da 2018 yılı başlarında start verdikleri Ceylan Panorama Sitesi projesini de anlatan Özdemir şu bilgeleri aktardı: “Sitemizin tamamı deniz manzaralı ve üç tarafı orman ile çevrili olarak eşsiz manzara-hava ve lokasyona sahiptir. 36.50 dönüm arsa üzerine inşa edilmektedir. 36.50 dönümlük arsanın 8 dönümü inşaat alanı ve 28.50 dönümü yeşil alan ve sosyal tesislerden oluşuyor. Çocuk oyun alanları, 2 adet açık yüzme ve kapalı yüzme havuzu, kafeteryalar, basketbol-voleybol sahası, ticari işyerleri, açık otopark olarak tanzim edilmiş projemiz Ceylan Panorama Villaları ve Ceylan Panorama Konutları olmak üzere iki bölümden oluşuyor.  Projemizin Panorama Villaları kısmında 15 adet bahçeli bağımsız villa, 22 bahçe dubleksi, 12 çatı dubleksi ve 10 çatı tripleksi olarak konumlandırıldı. Projemizin panorama konutları kısmı 4 blok 107 adet 3+1 daireden oluşuyor.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ