“Çeliğin Piyasası Düşmez!”

24 Temmuz 2018 240 views 0

Avrasya Demir Çelik A.Ş. ortaklarından Mustafa Mercan, sektörün her zaman canlı olduğunu belirterek “Çünkü sac malzemesi her alanda ihtiyaç duyulan bir ürün, biz de bu piyasada söz sahibi olmak için kısa bir süre önce yaptığımız yatırımlarla giriş yaptık” dedi.

 

Avrasya Demir Çelik Gayrimenkul Tasarım A.Ş., kurduğu Avrasya Demir Çelik A.Ş. ile çelik sektörüne giriş yaptı. Şirket ortağı Mustafa Mercan, çeliğin ve özellikle sacın Türkiye’deki merkezinin İskenderun havzası olduğundan dolayı, beraberinde önemli avantajlar getirdiğini söyledi.

 

Dört yıl önce inşaat sektörüne girerken kurdukları şirketin faaliyet alanını genişlettiklerini dile getiren Mustafa Mercan, “Avrasya Gayrimenkul Tasarım A.Ş. olarak kurduk. Şirketin yüzde 50’si Ahmet Hamdi Eren’e, diğer yarısı da bana aittir. İnşaattaki çalışmalarımız devam ederken, değişik bir sektör olan çeliğe de yatırım yapma kararı aldık. Ayrı ortaklık sistemi Avrasya Demir Çelik A.Ş.’de uygulamaktayız. Amacımız, daha geniş perspektifte bölgede, hem istihdam hem de katma değer yaratmaktır” dedi.

 

Firma olarak çelik sektörüne fizibilite ve Ar-Ge çalışmaları yaparak girdiklerine işaret eden Mustafa Mercan, yatırım yapma kararı aldıktan sonra bir süre çelik sektörü üzerinde araştırma ve fizibilite çalışmaları yaptıklarını, aldıkları sonuçları kendileri için olumlu gördüklerini ve Şirket olarak aldıkları kararın ardından yatırımları buna göre gerçekleştirdiklerini ifade etti.

 

ÇELİĞİN MERKEZİ İSKENDERUN

Türkiye’nin çelik ve özellik sacın merkezinin İskenderun-Payas bölgesi olduğuna değinen Avrasya Demir Çelik A.Ş. ortağı Mercan “Bölgemiz, İSDEMİR, Tosyalı-Toyo, MMK ve Atakaş’ın yaptığı yatırımlarla çeliğin ve özellikle yassı mamulün merkezi haline geldi.  Bu yatırımlarla elde edilen ürünler, sadece Türkiye piyasasına değil, dünya pazarına dağılmaktadır. Biz de bu sektörün her zaman canlı olduğunu düşünerek yatırımlarımızı yaptık. Dev tesislerin burada olması, diğer firmalar gibi bizim için de avantaj. Bu firmalardan aldığımız galvanizli saçları boy kesme, paketleme, trapez ve dilme şekline getirerek tüm Türkiye piyasasına sunuyoruz. İstenilen ölçülere de getirerek taleplere karşılık vermeye çalışıyoruz” diye konuştu.

 

YATIRIMI ERZİN OSB’DE YOĞUNLAŞACAK

Şu anda demir çelik sektöründe Türkiye sac piyasası ile ilgili olarak İskenderun-Payas’ın gözde haline geldiğine işaret eden Mustafa Mercan “Burada imalat merkezi haline gelmesi bölge açısından büyük avantajlar getiriyor. Biz de sektörde bu imalatı görüp Türkiye geneline satışının yapılabileceğini düşünerek yatırım yapma düşüncemizi icraata dönüştürdük. Kısa bir süre önce Payas’taki imalathanemiz bizim için yetmez hale gelmesi, sektörün ne denli canlı ve hareketli olduğunu gördük. Yatırım yapmak için birçok yolları denedik. Payas’taki 1,5 dönümlük alan yetmez oldu. Bunun sıkıntısını önceden görerek Erzin OSB’de 20 dönümlük bir alan aldık. Bundan sonra tüm yatırımlarımızı Erzin OSB’ye yoğunlaştıracağız. Buradaki arazimizin 7,5 dönümünü kapatarak üretim merkezi kurup yeni makinelerimizle daha kapsamlı bir üretime gireceğiz. Geri kalan 12.5 dönüm alana da geri dönüşüme yönelik yatırım yapmayı planlıyoruz. Bu alanda yatırımlarımı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu

.

ÇELİKTE ÖNÜMÜZ AÇIK

Mustafa Mercan, Türkiye’nin yeni yönetim sistemiyle beraber gelişim noktasında hız kazanacağına inandığına vurgu yaparak, şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanımızın dediği gibi ‘Durmak yok, yola devam’ sloganıyla daha iyi olacağına inanıyorum. Başta ABD olmak üzere Avrupa’nın her ülkesine satılan çeliğin geriye düşeceğini düşünmüyorum. Çünkü bu ürün dünyanın her yerinde ihtiyaç duyulan bir üründür. Bundan dolayıdır ki, işlerin kötüye gideceğine ihtimal vermiyorum. Daha da düzelecek, daha da iyiye gidecek. İnancımız bu noktadadır”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ