Büyürken Faydalı Olmayı Amaçlıyoruz

25 Mart 2019 48 views 0

Her yıl büyüme ve çeşitliliği arttırma hedefiyle yola çıkan Bilge Kitap Kırtasiye Firma sahibi Hikmet Kaya, kazancı ikinci plana koydukları büyüme projelerini çizerken, eğitime maksimum fayda sağlama gayretleri içerisinde olduklarını söyledi.

Kitap ve kırtasiye sektörüne 200 m2’lik bir alanda giriş yapan Bilge Kitap ve Kırtasiye, aradan geçen 11 yıllık süre içerisinde büyüme kapasitesini kat be kat artırarak bugünlere geldi. Sektöre vermeyi planladıkları katkıyı göz önünde bulundurarak büyüme trendine girdiklerini belirten Firma sahibi Hikmet Kaya, “Bizim önceliğimiz hiçbir zaman ticari kaygı olmamıştır. Para her türlü şekilde kazanılır ama biz öncelikle sektöre katacağımız artıları düşündük. Bizler dürüstlüğü kendimize şiar edindik. Ayrıca, bizi bugünlere getiren etkenlerden biri, belki de en önemlisi, ticari kaygı taşımamamız olmuştur. Para her zaman ve her şekilde kazanılabilir. Her ne kadar ticari bir firma olsak da kazancı ikinci, üçüncü planda tuttuk” dedi.

11 yıl önce sektörde 200 m2’lik bir alanda faaliyette bulunduklarını hatırlatan Hikmet Kaya, “Beş yıl sonra da Akdeniz Bölgesi’nin en büyük mağazasında eğitim sektörüne hizmetimizi sürdürdük. Geçen süre içerisinde 650 m2’lik alanın da bize yetmediğini ve iyi hizmet götüremediğimizi düşünerek fiziki büyüme atağına kalktık. Mağazamızın yanındaki işyerini de mekanımıza dahil ettik. Böylelikle hizmet alanımız, bin 200 M2’ye ulaştı.  Gerekli olan dekorasyon çalışmalarımız sürüyor. Bir-iki ay içerisinde tadilatları tamamlayarak tam anlamıyla hizmete kaldığımız yerden devam edeceğiz. Alanı genişletirken, ürün çeşidimiz de 450 bine ulaşacak” diye konuştu.

YAYIN GRUPLARINI SEÇEREK ALIYORUZ

Her önlerine gelen yayın grubuyla çalışmadıklarının altını çizen Hikmet Kaya, “Her ürünü seçerek alıyoruz. Özellikle kaynak kitaplarını öğretmen gruplarımızla belirlemeye çalışıyoruz. Öğrencilerimizi yarınlara daha donanımlı taşıyacak, sınavlarda başarılı kılacak kaynak kitaplarını, bilgisine ve deneyimine kanat getirdiğimiz eğitim kadrosuna danışarak raflarımıza koyuyoruz. Bu çalışma anlayışımız, eğitim camiasında karşılığını bulmaktadır. Bu da bizi ziyadesiyle mutlu ediyor. Türkiye’nin önde gelen yayınevleriyle çalışıyoruz. Bizim içim kaynak kitaplar ne kadar önemliyse, kırtasiye, araç ve gereçleri de o denli önemli. Mağazamızdaki tüm ürünlerin lisanslı olmasına dikkat ediyoruz. Ucuz ve kalitesiz ürünü hiçbir zaman almıyoruz. Menşei ne olduğunu bilmediğimiz ürünlere de şiddetle karşı olduğumuzu söylemek isterim. Lisanssız ve menşei belli olmayan ürünlerin sağlığı ne derece tehdit ettiğini biliyoruz. Nasıl ve nerede, hangi hammaddeyle üretildiğini bilmiyoruz. O yüzden raflarımıza koymuyoruz. Vatandaşlarımızdan da bu gibi ürünlere rağbet etmemelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.

EK MAĞAZAMIZ KÜLTÜR MERKEZİ OLACAK

Kırtasiyeciliği kazanç kapısı görmediklerine vurgu yapan Kaya, ek mağazanın kültür merkezi kimliğiyle hizmet vereceğini duyurarak şunları söyledi: “Kültür merkezini, kütüphane gibi planlıyoruz. İnsanların yazın serin, kışın da sıcak bir ortamda kitap okuma keyfini yaşayacaklar. Üst tarafını, kültürel toplantılar, imza günleri olabileceği bir mekana dönüştürmeyi düşünüyoruz. Burada ayrıca ufak çaplı seminer ve konferans verilebilecek. Üst taraf tek parça bir salon olacak. Alt taraf da şu anda kullandığımız mağazamızla birleştirilerek ders, kaynak kitap ve kırtasiye çeşitlerimizi arttıracağız. Bunun yanında oyuncak reyonumuz da çok zengin ve bol çeşitli olacak. Burada ayrıca zekâ oyunlarına yönelik çok özel bir bölüm olacak. Okul öncesi zekâ oyunu materyalleri ile donatacağız…”  

Sektörde kaliteli bir hizmet vermenin yolunun belgelerle mümkün olabileceğini dile getiren Kaya “Bilge Kitap Kırtasiye olarak bizler, ‘Perakendeci Kırtasiyecilik – K* Lisansı’ belgesini Akdeniz de alan ilk ve tek kırtasiye olmanın gururunu ve sevincini yaşıyoruz. Bunun yanında, yine Türkiye’de ‘TS EN ISO 9001:2008’ belgesine sahip tek kırtasiye olma özelliğimizi sürdürüyoruz” dedi

BENZER KONULAR
YORUM YAZ