Bürokrasi ve Evraklar Can Sıkıyor!

07 Mart 2018 314 views 0

Atar İnşaat Mühendislik Taahhütlük firması ortaklarından Mecit Atar, sektörde, satırların durmasından çok, bürokrasideki sıkıntının en büyük sorun olduğunu, onlarca evrakın tekbir noktada toplanması gerektiğini savundu.

 

1977 yılından bu yana sektörde uğraş veren Mecit Atar, oğlu Elektrik mühendisi Mithat Sacit Atar’la birlikte sektörde yeni bir döneme girdi. Oğlu M. Sacit Atar’la büyük bir güç kazandığını aktaran Mecit Atar “Oğlum Sacit Atar ile 8 yıldır birlikteyiz. Elektrik mühendisliğini tamamladıktan sonra genç beyin olarak bana destek veriyor. Mühendis oğlumla sırt sırta verdikten sonra tabi ki daha farklı projeler üzerinde düşünmüyor değiliz. Önümüzdeki günlerde güzel bir noktada arazi bulabilirsek özellikli bir site projesine imza atmak isteriz. 1977 yılından bu yana sektörün içerisindeyim. O dönemde okuldayken çalışıyorduk. Zaman zaman sektörden uzaklaşmış olsak da yine içerisindeydik. Müteahhitliğe 1994’te başladım. O tarihten bu yana 40 projeye imza attık. Projeyi hazırlarken kendimizi müşterinin yerine koyuyoruz. İyi Pazar yakalamak için iyi yer ve kaliteli malzeme ile işçiliği ön planda tutuyoruz. Konumuna göre proje hazırlıyoruz” diye konuştu.

 

Atar, son bir yılda yaşanan gerek ekonomik kriz gerekse komşu ülkedeki iç savaştan dolayı itidalli davranmaya özen gösterdiklerini ifade ederek şunları konuştu: “Satışlarda büyük durgunluk var. Şu anda devam eden iki inşaat üzerinde duruyoruz. Biri bitmek üzere diğeri de karkası sürüyor. Ortadoğu’daki belirsizlik işlerimize büyük darbe indiriyor. İsrail, Lübnan ve İran sürtüşmesi bölgeyi nereye götürecek merak ediyoruz. Bunlar hayra alamet değildir. Bu ortamdan en fazla etkilenen illerin başında Hatay geliyor. Ardından da, G. Antep, Kilis, Ş. Urfa ve Mardin. Vatandaş da bugün daire alacağına parasını nakit olarak bırakmayı tercih ediyor. Sektörünüzün en büyük sıkıntısı bölgede yaşanan savaş ortamıdır.”

 

Bürokrasideki sorunlara dem vuran Mecit Atar, “Sektördeki sıkıntılar bir değil, bindir. Bir arsayı alıyorsun, binayı dikmek için de elli dereden su getiriyorlar. Bugün bir proje yapacaksınız onlarca kurumdan rapor talep ediliyor. Ardından gelen denetim ayrı bir dert. Denetimi denetleyecek kurum yok. Numune alınacak, demir bağlanacak gelip kontrol etmezler. Çizen mimar ve statikçi onlar bu süreci takip ederse denetime gerek kalmaz. Bürokrasi ağır. Bunların sona erdirilmesi gerekiyor. Temel ata kadar Müteahhitlerin çektiği eziyetin biri bindir. Denetim, ayrı, mimar ayrı, statik ayrı, elektrik projesini çizen ayrı. Bir hata veya sorun çıktığı zaman bir birini suçluyor. Bir mimar veya statikçi çizdiği projenin arkasında olmalıdır. Belediye yaşadığımız bu sürecin tamamını üstlenecek ve bürokrasiyi ortadan kaldıracak. Teknoloji ilerledi ve bunu en iyi şekilde kullanmak gerekiyor. Her şey artık bir tuşun ucundadır. Harçlar toplu olarak alınmalı.  Sektör bu bürokrasiden dolayı çok rahatlar” şeklinde konuştu.

 

HEDEFİMDE YEŞİL EV VAR

Atar Mühendislik Taahhüt firması ortaklarından M. Sacit Atar da, genç kuşakların eğitimlerini tamamladıktan sonra sektöre giriş yapmaları kentin görüntüsünü değiştirdiğini kaydederek “Görselliğe daha fazla önem verilmeye başlandı. Eskiye nazaran malzemeye ulaşma konusunda çok kolaylık oldu. Mimarlık ve iç mimarlık da ona göre şekillendi. Bu değişimler yaşanıyor ama piyasalardaki sıkıntı, maliyetlerin artması noktasında sektör bir duraklama yaşıyor” dedi.

 

Yapmayı planladığı yeşil evle ilgili ip uçukları veren Sacit Atar “Çok özellikli ve hiç olmayan bir proje üzerinde düşünüyorum. Şu anda değil ama 3-5 senelik bir süre zarfında tamamıyla yeşil ev yapmayı planlıyorum. O projedeki ev, enerjisinden tutun da tüm gereksinimlerini kendi karşılayacak bir yeşil ev planım var. Bu ev hem çevre dostu olacak hem de örnek teşkil edecek. İnşat sektöründe bir yenilik yapmak şu anda çok erken diyorum. Ortalığın biraz oturması gerekiyor. Bu proje için doğru zaman gerekiyor. Bu projeyi yaparken kar amacını düşünmüyorum sadece bir ilk ve yenilik olsun istiyorum” diye sözlerine son verdi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ