‘Burası Türkiye Burada İş Var’ istihdam seferberliği

25 Mart 2019 41 views 0

İTSO (İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası) Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, yönetim kuruluyla birlikte yaptığı toplantıda “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla başlatılan İstihdam Seferberliği 2019’u kamuoyuna duyurdu ve bu fırsatı herkesin değerlendirmesini istedi.

Başkan yardımcıları, Muhsin Yeter, Mahir Taner, Muhasip üye Gassan Kuran, Yönetim kurulu üyeleri Müfit Tennioğlu, Mehmet Ünüvar Hıdır Güneş’in hazır bulunduğu toplantıda açıklama yapan İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla başlatılan İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası ile ilgili bilgiler verdi.

TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanının iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulunduğunu vurgulayan İTSO Başkanı Yılmaz “Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar. Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla Meclisten geçti ve Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi” dedi.

25 Şubat 2019 tarihinde “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyasının başlatıldığına değinen İTSO Başkanı Yılmaz “Bu kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor. Bunlar pek çoğu tarihi destekler şeklinde, özellikle çok önemli gördüğüm Nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca ilave istihdamda işverenin maliyeti sıfır. 2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak. Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz” diye konuştu. İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacağına işaret eden İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz “Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz. Teşviklerden bir diğeri de; Herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor. Yani burada, devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru. Tüm bu teşviklere ilişkin tüm detaylara istihdamseferberligi.org adresinden ulaşabilmek mümkün. Aklınıza takılan bir konu olursa, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’na ulaşmanız mümkün. Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz” şeklinde konuştu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ