Bu Sistemle Havuzlar Daha Sıhhatli…

05 Aralık 2018 23 views 0

AquaBlue Kimyasalsız ve Teknolojik Havuz Sistemleri Firması sahibi Yunus Türkay, yeni sistemin, deniz suyunun tuz oranına yakın olması sağlık açısından önem arz ettiğini, bakım ve kontrollerinin klasik havuz sistemlerinden çok daha kolay olduğunu söyledi.

 

Sayek Konutları’ndaki yöneticiliği sırasında edindiği meraktan bu sektöre ilgi duyduğunu ifade eden Yunus Türkay “Beş ay önce AquaBlue Kimyasalsız ve Teknolojik Havuz Sistemleri Limitet Şirketi olarak faaliyete başladık” dedi.

 

Teknolojik havuz sistemleri işine de, Sayek 2 konutlarında üç yıl önce iki yıl yöneticilik yaptığı sırada 550 tonluk yarı olimpik yüzme havuzundaki şikâyetler üzerine araştırmaları sonrası girmeye karar verdiğini aktaran Yunus Türkay “Kimya mühendisi olmam nedeniyle daha güvenli, hijyenik, sağlıklı ve bakımı kolay bir sistem üzerinde, bizzat kendim araştırma yapma gereği duydum. Türkiye geneli ve yurt dışında teknolojik havuz sistemlerini araştırdım. Mesleki kariyerimden dolayı sürekli yurt dışı bağlantılarımın verdiği avantajla araştırmalarımın sonucunda bu yeni sistemin efektifliğine inandım. Üyelerimizin de onayını alarak bu sistemin kurulmasını sağladık. Bu sistem üç yıldan bu yana Sayek Konutları’nda rahatça verimli şekilde kullanıyoruz. Havuza giren üye sayımız bununla beraber arttı. Hatta havuza karşı fobisi olan üyelerimiz de dahil bir çok üyemiz bu yeni sistemle daha çok havuzu kullanmaya başladılar” diye konuştu.

 

HAVUZA TUZLU SU SİSTEM

Yunus Türkay, sistemin deniz suyuna yakın karakterde bulunduğunu, deniz suyuna göre yaklaşık 10 kat daha az tuzluluğa sahip olduğunu belirterek “Tuzlu su sistemi olarak yüzde 3 oranında tuzluluğa sahip. Bu tuzlulukla beraber hiçbir havuz kimyasalı kullanmadan havuzun dezenfeksiyonunu doğal tuzlarla yapıyoruz. Burada bildiğimiz doğadaki tuzu getirip yüzde 3 konsantrasyonla tüm yüzme havuzları içerisine koyuyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın ve TSE 11889 getirdiği standartlara göre PH 7.8 oranının üzerine çıkmasın diye HCl ilave edilerek yüzme havuz sistemi kontrol ediliyor. Zaten havuzlarda herkesin bu oranlara vücut olarak ihtiyacı var. Bizim yerel sularımızda Ph olarak 7.8 rakamına yakın olduğu için sistem sürekli denge için HCl ihtiyacı duymaktadır. Yüzme havuzlarımız asidik özelliğini kaybettiği zaman sisteme hidroklorik asit yükleniyor. Tuzla hidroklorik asidi birleştiren böyle bir cihazımız var ve tuz klor jeneratörü olarak adlandırdığımız bu cihazımız havuzun makine dairesine yerleştirilip mevcut devir daim hattı üzerinde oynanma yapmadan sadece üzerine ilave edilerek devreye alınıyor. Böylelikle geleneksel sistem için kullanılması gerekli olan kimyasallara gerek kalmamış oluyor” şeklinde konuştu.

 

Yüzme havuzunda kullanılan bazı kimyasallarından olan yosun ve bulanık giderici, çöktürücü, toz klor gibi sistem içerisinde kullanılmadığını vurgulayan Yunus Türkay şunları söyledi: “Klor içerik olarak içerisinde klor dışında bazı kimyasallar ihtiva edildiğinden özellikle yurt dışından getirilen bazı klorlar da tamamen hijyenik olarak dezenfekte etme özellikleri sağlamaması nedeniyle insan vücudunda kaşıntı, göz yanmaları kızarıklar ve nefes darlıkları gibi sağlık problemlerine neden oluyor. Klor toz olarak havuza atıldığında tepkime gaz olarak açığa çıkıyor ve kokusu ortama aşırı şekilde saçabiliyor. Havuzların bire bir kontrollerin yapıldığı çok nadirdir ve bunlar için de çok sağlam bir ekibe ihtiyaç duymaları gerekmektedir. Özellikle bireysel villalar ve ev içi bulunan havuzlar için bu pek istenmeyen bir durum…”

 

Eski sistemi bir tarafa bırakarak daha teknolojik bir sistem olan tuz klor jeneratörü ve ozon jeneratörü cihazlarıyla havuzları daha hijyen hale getirdiklerini dile getirerek Yunus Türkay “Bu iki sistem standartlarda da farklı ölçüm sistemine tabi oluyorlar. Tuz klor jeneratöründe, klor yerine hipokloröz zayıf asit ile dezenfektesi sağlanıyor. Şu ana kadar montajını yaptığımız yerlerde hiçbir şikayet almadık. Osmaniye Bahçeşehir Koleji ile başladık, kontrollerini yapıyoruz. Biz yaptık bitti değil, kontrollerimiz sürekli devam ediyor. Tuz Klor jeneratörüyle dezenfekte işleminde sistemin kontrolü çok kolay ve otomasyon kontrollüdür. Sistemi belli periyotlarla kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Sistemin en büyük özelliği sağlık garantisi olarak daha yüksek olmasıdır. Çünkü içerisinde bir tuz ve HCl olduğu için havuz içerisinde ne koku alıyorsunuz, ne gözünüz yanıyor ne de  vücudunuzda tahriş olmuyor. Sistem tamamen doğal ve hiçbir yüzme havuzu kimyasalı yoktur” diye konuştu.

 

GÜNEYDE TEK FİRMAYIZ

Bölgede hatta, Akdeniz ve Ege’de olmaması sisteme yeni yeni başlanması, sadece Türkiye’nin belli başlı yerlerde bulunmasını bir avantaj olarak niteleyen Yunus Türkay “Henüz Türkiye’ye yeni giren bir sistem, bu bölgede direk ithalatçı olan ilk ve tek firma olmamız ve de diğer şehirler için distribütörlük verebilecek kapasitedeki tek Güney firmasıyız. Ürünlerimiz Amerikan malı ve orada üretilen bir ürün. Bu ürün, Amerikan kıtasının tamamını kaplıyor. Bunun yanında İngiltere, İspanya’dakiler Avrupa direktörlüğü olarak ürünü bu kıtaya pazarlıyor. Türkiye’de sadece bizimle grup anlaşması imzaladılar” dedi.

BAYİLİK İSTEYEN CİDDİ FİRMALAR VAR

Yatırımın en güzel özelliğinin maliyetler olduğuna da dikkat çeken Yunus Türkay sözlerini şöyle tamamladı: “Tam olarak kullanılması gereken kimyasallara ödediğiniz parayı bu sistemde sadece tuza ödeme yapıyorsunuz. Biz Sayek Konutları’nda bu yatırımı üç yılda Amortismanını sağladık. Kapalı yüzme havuzları için bu süre 1 yıla kadar düşebilmektedir. Yeni olmamıza rağmen İzmir, Adana ve Mersin’de bayilik isteyen ciddi firmalar var. Tabi önce Hatay ve yakın çevreleri kapsamak istiyoruz. İleriki dönemlerde Antalya’da ikinci şubemizi açmak ve diğer şehirlere temsilcilik verebilme hedeflerimiz bulunmaktadır. Firma çatısı altında havuz ile ilgili devir-daim sistemi içerisindeki filtreler, pompalar olsun anahtar teslimi havuz inşaat projelerini de üstlendiklerini, süs havuzlarının yosunlaşmamasına yönelik sistemi de kurabildiklerini, havuz kapatma ile aquapark sistemlerini de kurabiliyoruz…”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ