“Baklava, Bir Kültür Mozaiği”

05 Mart 2019 58 views 0

Baklavacılık ustalığını babaları Mehmet Karcılar’dan teslim alan Mesut ve Ali Karcılar kardeşler, Kahramanmaraş Baklava adıyla lezzetlerini geniş kitlelere ulaştırmak, sektörde markalaşmak istiyor.

Kahramanmaraş Baklava firmasının sahiplerinden Ali Karcılar, babalarının 15 yaşından bu yana baklava imalat ve satış noktasında önemli aşamalardan geçtiğini belirterek “Bizler, babamızdan aldığımız eğitimlerle bu mesleği sürdürüyoruz. Bizler, sadece damak tadına hizmet etmiyoruz. Bir kültür ve mozaik olan baklavadaki bu geleneği sürdürmek istiyoruz. Ağabeyim Mesut Karcılar’la birlikte 2013 yılında babamızdan aldığımız bayrağı en üst noktaya taşımak için bu işletmeyi hizmete açtık” dedi.

BAKLAVA ‘KÜLTÜR MOZAİĞİ’ DİYORUZ

Kahramanmaraş Baklava’nın sadece baklava işletmesi olmadığının altını çizen Ali Karcılarlı “Baklavaya bir kültür mozaiği gözüyle bakıyoruz. Üretimde kullandığımız ürünler, Türkiye’nin birçok yerinden bize ulaşıyor. Fıstığı G. Antep’ten, bitkisel yağı, Ş. Urfa’dan, baklavalık un, şeker, nişastayı da ülkemizin değişik bölgelerinden gelerek baklavada buluşuyor bizim ustalığımızla harmanlanarak Kahramanmaraş Baklavasına dönüşüyor. O yüzden biz baklavaya ‘kültür mozaiği’ diyoruz. Ayrıca baklavada kullandığımız hammaddenin fiyatından çok kalitesine bakar, raf ömrünü uzatmasına rağmen ürünlerimizde asla glikoz şurubu kullanmayız. Gramajdan ve kaliteden asla ödün vermeyiz. Glikoz şurubu, şekerden daha ucuz olduğundan dolayı maliyetleri düşürüyor ancak boğazı ve mideyi rahatsız etmeyen, glikoz şurubu içermeyen baklava kalitelidir” diye konuştu.

TEK MERKEZDE BÜYÜMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ

Hedeflerinin, şubeleşme yerine bir merkezde ürünlerini pazarlamak olduğuna dikkat çeken Ali Karcılar, “Bizler, şubeleşmeye pek sıcak bakmıyoruz. Şu anda bulunduğumuz mekanı tamamen satış merkezi olacak şekilde yeniden planlıyoruz. İmalat için de geniş bir mekana taşımak için arayışlar içerisindeyiz. Tek yerde büyümeyi düşünüyoruz. Buranın uzun süre bize yeteceğini düşünüyorduk. İlginin artması, her geçen gün müşteri portföyünün genişlemesi bizi yeni arayışlara zorladı. Bir diğer hedefimiz de markalaşmaktır. Bunun için de belirlediğimiz prensiplerimizi maddiyata bakmadan sürdürmektir” şeklinde konuştu.

Sadece baklavada iddialı olmadıklarını da vurgulayan Ali Karcılar şunları söyledi: “İşletmemizin lokomotifi klasik baklava olsa da, baklavanın diğer çeşitlerinde de iddialıyız. Bülbülyuvamız, havuç dilimimiz, midye baklavamız, çerez baklavamız ve fıstıklı kadayıfımız da revaçta. Bu ürünlerde de iddialı olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Bunun yanında özellikle yaz mevsiminde Kahramanmaraş’tan getirttiğimiz doğal ürünlerle imal edilen paket dondurmamız da büyük beğeni topluyor…”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ