“B500C Sismik Kalite Çelikler Önemli Bir Kazanım”

24 Temmuz 2018 233 views 0

B500C Sismik Kalite Çelikler, 18 Mart 2018 tarihi itibariyle ülkemiz yeni Deprem Yönetmeliği’ne girmesinin ardından Ekinciler Demir Çelik Sanayi A.Ş., bu noktaya ağırlık vermeye başladı.

 

Deprem kuşağındaki ülkemiz için bunun önemli bir gelişme olduğunu ifade eden Ekinciler Demir ve Çelik Sanayi A. Ş. Genel Müdürü M. Fatih Keseroğlu, üstün birçok özelliğe sahip bu çeliğin deprem yönetmeliğine girmesinin ülkemiz için önemli bir kazanım olduğunu savundu.

 

Ekinciler Demir ve Çelik Sanayi A. Ş. Genel Müdürü M. Fatih Keseroğlu, özellikle inşaat çeliği konusunda ihtisaslaştığını belirterek “1 Milyon ton yıllık üretim kapasitesi ve bini aşkın çalışanımızla İskenderun OSB’de faaliyet gösteren bölgemizin en önemli çelik fabrikalarından birisiyiz. Bölgemizin ilk demir-çelik fabrikası olarak kurulduğu günden bugüne, kendini teknolojik olarak sürekli yenileyen ve rakiplerine oranla kullandığı ileri teknoloji haddeleme sitemleriyle elde ettiği yüksek kaliteyi, yurtiçi-yurtdışı piyasalarda kanıtlayan dünyanın ve ülkemizin önemli birçok büyük projesine inşaat çeliği sağladığımız bir gerçektir” dedi.

 

Türkiye’nin yeni ‘Deprem Yönetmeliği’ni hatırlatan Genel Müdür M. Fatih Keseroğlu “Üzerinde bizimde on yılı aşkın süredir çalıştığımız ve “EKSİSMİK deprem çeliği” adı altında üretimini yaptığımız inşaat çelikleri, “B500C Sismik Kalite Çelikler” olarak öncelikle Mart 2016 tarihinde TSE standartlarımıza ve nihayetinde 18 Mart 2018 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete ile de ülkemizin ‘Deprem Yönetmeliği’ne girmesi önemli bir kazanımdır. Bilindiği gibi, inşaat çelikleri, tamamlanan bir binanın müşteriye sunulması aşamasında dış cephe ve yaşam alanları gibi gözle görünür olmadığı için, hiç söz konusu olmaz ve dikkat çekmez. Bu nedenle inşaat aşamasında çoğu zaman ihmal edilebilen ve gözden kaçırılan bir konudur. Ancak araştırmalar gösteriyor ki, bir yapının sağlamlığında ve depreme dayanıklılığında, o binada kullanılan çeliğin kalitesi en büyük etkenlerden biridir” şeklinde konuştu.

 

Genel Müdür Keseroğlu ülkemizde, çok sayıda aktif fay hattı ile dünyanın önemli deprem kuşaklarından birinde bulunduğuna dikkat çekerek “Deprem bölgeleri haritasına göre; yurdumuzun alan olarak %92’si, nüfus olarak %95’i, büyük sanayi merkezlerinin %98’i ve barajlarımızın ise %93’i ülkemizin deprem bölgeleri içinde bulunuyor. Bu nedenle, daha güvenilir yapılar ve yaşam mekanları oluştururken bu konuya gereken önemin gösterilmesi ve konuyla ilgili toplum genelinde bilinç seviyesinin artırmasında ülkemiz genelinde önemli eksiklerimizden biridir. Bilindiği gibi, ülkemiz genelinde özellikle binaların güçlendirilerek yenilenmesi için 3 yıl kadar önce “Kentsel Dönüşüm” projesi başlatılmasına karşın, depreme dayanıklı-sismik kalite çelikler ‘Deprem Yönetmeliği’ne, ancak bu yıl girmiştir” diye konuştu.

 

GELENEKSEL ÇELİKE ALTERNATİF ÜRÜN

Keseroğlu, bilinen ve bugüne kadar kullanılan geleneksel inşaat çeliklerine alternatif olarak, Ekinciler Demir ve Çelik Sanayi A.Ş. olarak on yılı aşkın süredir ürettikleri sismik kalite-depreme dayanıklı, inşaat çeliklerinin önümüzdeki günlerde kullanımının ülke genelinde hızla artacağını düşündüğünü vurguladı.

 

Kontrollü soğutma ve mikro alaşımlandırma metotları ile üretilen sismik kalite çelikler, normal inşaat çeliklerine oranla, daha esne ve mukavemetleri yüksek olduğuna işaret eden Keseroğlu şunları kaydetti: “Yani kolay kırılmaz ve kolay kopmazlar. Bu çeliklerin ayrıca yorulma ve korozyon (paslanma) dirençleri de yüksektir. Bilindiği gibi metal yorgunluğu denen bir ifade vardır. Her çelik maruz kaldığı uzun süreli bir yük karşısında, bir süre sonra bu yorgunluğun sonucu kırılır. Ayrıca bu süre içerinde bulundukları ortamdan aldıkları oksijen ile paslanmaya başlarlar. Sismik kalite çeliklerde yorulma ve paslanma süreleri daha uzundur. Tüm bu güçlü yapısına ek olarak, sismik kalite çelikler, kaynak edilebilir olup betonu yüksek kavrama özelliklerine de sahiptir. Böylesine üstün özellikleri buluna “B500C Kalite Sismik Çelikler”in, geçte olsa deprem yönetmeliğine girmesi, daha güvenli binalar ve yaşam ortamları oluşturulmasında, ciddi ve kayda değer bir fark yaratacaktır…”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ