“Avantajlarımız bölgeyi değerli kılıyor”

24 Temmuz 2018 206 views 0

İskenderun Organize Sanayi Bölgesi Başkanı M. Fatih Tosyalı, bölgenin birçok avantajları bünyesinde barındırdığını belirterek kara, demir ve deniz yolu özellikleriyle diğer OSB’lerden kendilerini ayrıştırdığını söyledi.

 

1980 yılında Türkiye’de kurulan ilk Organize Sanayi Bölgelerinden biri olan İskenderun OSB, 203 hektar arazi üzerine kurulu 44 firma ile faaliyetlerini sürdürüyor. İskenderun Organize Sanayi Bölgesi Başkanı M. Fatih Tosyalı, bünyelerinde 4 farklı limana sahip olduklarını ifade ederek “Bu avantajı en iyi şekilde kullanmaya devam ediyoruz. Burada faaliyetini sürdüren tüm kuruluşlarımızla önce bölgemize ve ardından ülkemizin ekonomisine değer katmak için bir taraftan inovasyon, diğer yandan Ar-Ge üzerinde yoğunlaşıyoruz” dedi

 

İskenderun OSB’nin gerek istihdam ve gerekse katma değer konusunda önemli katkılar sağladığına değinen Başkan M. Fatih Tosyalı “Yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlıyoruz. Bölgemizde aynı zamanda İSO 500 listesine giren 6 firmamız faaliyet gösteriyor. Bunların 4 tanesi ilk 100’ün içinde; bunun önemli bir başarı hikâyesi olduğu kanısındayız. Bu sonuçlar, İskenderun’un diğer OSB’ler arasında ne derece önemli olduğunu gösteriyor. Ayrıca OSB’de firmalar arasında çeşitlilik de söz konusu. Demir-çelik, boru, makine ve filtre başta olmak üzere farklı sektörlerden firmaların faaliyet gösterdiği İskenderun OSB’nin yenilikçi teknolojiler ve uygulamalarla bu başarı hikâyesini daha da güçlendirmesini amaçlıyoruz” diye konuştu.

 

1 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT

İskenderun Organize Sanayi Bölgesi’nin sahip olduğu limanların yanı sıra, içinden demiryolunun da geçmesinin ulaşım ve lojistikte büyük avantaj yarattığının altını çizen Başkan Fatih Tosyalı, “Demiryolu, karayolu ve deniz yolu avantajlarının tümüne sahip bir organize sanayi bölgesi olmamız, bizi rakiplerimizden farklı kılıyor. Sadece farklı kılmıyor, daha da güçlendiriyor ve geleceğe daha bir umutla bakmamızı sağlıyor. Tüm bu avantajlar bize 1 milyar doların üzerinde bir ihracat kapasitesini beraberinde getiriyor. Sadece bu özellikler değil, aynı zamanda Türkiye’nin en çevreci ve yeşil OSB’si olmak yönündeki çalışmalarımız da hızla sürüyor. Türkiye’nin en fazla elektrik kullanan OSB’si olmamıza rağmen, kullandığımızdan daha fazlası elektrik üreterek bu konudaki kararlılığımızı gösteriyoruz. Bunun için OSB’mizin içerisinde kurulu 1200 megawatt kapasiteli bir santralimiz var. Elektrikte olduğu gibi en yüksek doğalgazı da biz tüketiyoruz. Bu verilerle Türkiye’deki en gelişmiş OSB’lerden biri olduğumuzu rahatlıkla ifade edebilirim” şeklinde konuştu.

 

TALEPLER ARTTI

İskenderun OSB’de yer alabilmek için her geçen gün talebin arttığının altını çizen Fatih Tosyalı şunları kaydetti: “Gündemimizde OSB’mize gelmek isteyen yeni firmaların bu taleplerine olumlu cevap verememek var. Bu nedenle yatırımcılar farklı bölgelerde arayışa giriyor. Bu bağlamda Erzin’de OSB oluşumu bitti ve arsa dağılımı yapılıyor. Organize sanayi bölgeleri konusundaki çalışmalarımız devam edecek; valimizin de desteğiyle farklı girişimlerde bulunulacak. Hükümetimizin yönettiği ve mega on proje içerisinde yer alan Dörtyol Hassa Tüneli hayata geçtiğinde, bu bölge Türkiye’nin en büyük üretim üslerinden biri haline gelecek. Hatta Türkiye’nin en büyük OSB’sinin de Hassa’da kurulması söz konusu. Hayata geçirilirse, bölgenin taleplerini karşılamada da yeterli olacaktır.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ