ARİAD, Arsuz’u canlandırdı

19 Mart 2018 223 views 0

Kısa adı ARİAD olan (Arsuz İşadamları Derneği) Başkanı Adnan Ağır, derneğin kurulmasıyla birlikte ilçede ticari ve sosyal yaşamında gözle görülür bir canlılık yaşadığına dikkat çekerek, bunun yetmediğini, daha çok çalışıp projeler üretmeleri gerektiği inancında olduğunu söyledi.

 

Hatay’da kurulan yeni bir ilçe olarak Arsuz’un bakir bir yer ve işlenmemiş cevher olduğunu vurgulayan ARİAD Başkanı Adnan Ağır, “Oysa ticari hacmi çok geniş olan istihdam sağlayan işadamlarını bünyesinde barındıran bir Arsuz’umuz var. İlçe oluncaya kadar bu eksikliğimizi giderememiştik. Ufak tefek dernekler vardı ancak öylesi bir derneğimiz yoktu. Üç yıl önce bu derneği kurma çalışmalarına girdik ve bünyemize ilk etapta işadamı vasfı taşımayan avukat, hakim gibi hemşehrilerimizi de alarak büyük bir katkı aldık” dedi.

 

HEDEFİMİZ TİCARET KÖPRÜSÜ OLMAK

Derneği kurarken hedeflerinin, Arsuz işadamlarıyla bir ticari köprü kurmak olduğunu hatırlatan Adnan Ağır “ARİAD ile kurulacak köprüyle en azından kopuk bir düzeni bertaraf etmiş olacaktık. İşverenlerimiz genellikle dışarıyla çalışıyordu. Derneği kurduktan sonra üyeler, ihtiyaçlarını kendi aralarında gidermeye başladı ve bu hareketle güzel bir çalışmaya imza attığımızı düşünüyoruz. Ticaret köprümüzü ilk olarak DASİFED önderliğinde Arsuz Gümüş Otel’de ARİAD önderliğinde gerçekleştirdik. O toplantımız 50 işadamının katılımıyla yapıldı. İhtiyaçlarını Adana gibi farklı yerlerden gideren işadamlarımız, bünyede bulunan üyelerden sağlamaya başladı. Bu da ekonomik canlılığı getirdi. Bu vesileyle yöredeki işadamımız birbirleriyle alışveriş yapıyor artık. Şu anda üye sayımız 133’ü buldu. Bu sayının en az yüzde 50’si birbiriyle istişare halinde ve alışveriş yapıyor” diye konuştu.

 

BÜYÜK İLÇEYİZ BİR NOTERİMİZ YOK!

Siyasilerin, istenileni ve bekleneni bazen halkın tabanına sağlayamadığına vurgu yapan ARİAD Başkanı Adnan Ağır “Sivil toplum örgütleri olan bizler, özgür iradesiyle hareket ettiğimiz ve kimseye bağlı olmadığımız için gerek siyasilere gerekse mülki idarecilere eksiklerimizi belirleyip giderilmesi için girişimlerde bulunabiliyoruz. Arsuz’u hak ettiği yere taşımak ve mevcut eksikleri her platformda dillendirmek gerekiyor. Arsuz, kendi yağıyla kavrulan bir ilçedir. Coğrafi konum itibariyle Türkiye’nin ikinci büyük ilçesi, 90 Km’lik bir alana sahip. Buna rağmen Arsuz’da ikamet eden bir vatandaş en basit noterlik bir işi olduğunda İskenderun’a geliyor. Bugün bir noterimiz yok. Daha önce buradaki kamu kurumlarda çalışanların maaşlarının ödenmesi için Ziraat Bankası kuruldu. Bankanın olması yetmiyor. Hastanemiz yok. Bunu vali beyden talep ettik. İlçemiz sınırlarında Turizm Meslek Yüksek Okulu var ama yetmiyor. Tek bir dal olmaz, bir fakülte veya değişik dallarda meslek yüksekokullarımız olmalı. İlçemizde, turizm sezonu sadece üç aydan ibaret, oysa geri kalan 9 ayda esnaf ya kapatıyor veya direniyor. Buraya en azından bir beş yıldızlı otel kazandırılmalı. Sanayi ve ticaret odası kurulum çalışmalarını dernek olarak başlattık, devam ediyor” şeklinde konuştu.

 

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında birçok STK’nın kapatıldığını ve üyelerinın gözaltına alındığını hatırlatan Adnan Ağır şöyle devam etti: “Derneğimiz bu süreci rahat bir şekilde atlattı. Derneğimiz şu anda DASİFED’in bünyesinde, DASİFED de TÜRKKONFED’e bağlı bir dernek. Söz konusu konfederasyon yeni derneği kolay kolay kabul etmez. Bir süreç gerekiyor. Biz bu süreci rahatlıkla kısa sürede geride bıraktı. Bunun yanında sıfırdan kurduğumuz derneğimizin şuanda kendine ait bir binası var. Arsuz’da ilk olarak okullar arası resim yarışması yapıldı. Dereceye giren öğrenciler derneğimiz tarafından bisikletle ödüllendirildi. Emniyet Müdürlüğümüze araç bağışladık. 1. Arsuz Festivali’ne destek verdik. En güzeli de dört ay önce Medeniyetler Korosu’nu getirtip eğitime katkı konseri düzenledik. Bu konserdeki amacımız, maddi imkanı olmayıp da çocuklarını okutmak isteyen ailelere yardım eli uzatmaktı. Bunu da başardık.  Bundan sonraki hedeflerimiz, belediye işbirliğiyle ilçemize bir yelken kulübü kazandırarak su sporlarının gelişmesine çalışacağız. Altyapı çalışmalarını yaptık. Belediyemiz de yer tahsisini yapıp inşaatını da ARİAD üstlenip bölgeye kazandırmak istiyoruz. Daha uzun vadede de Valimiz Erdal Ata’dan da talep ettik, bu da dört dallı bir fakültenin kurulmasıdır. Olmazsa olmazlarımızdandır üniversite…”

 

Arsuz’da şuursuzca bir yapılaşmanın yaşandığına dikkat çeken Dernek Başkanı Ağır, belediyenin bu konuda daha hassa davranması gerektiğini ve kıyıları koruma altına alması gerektiğini sözlerine ekledi

BENZER KONULAR
YORUM YAZ