Arı Deyip Geçmeyin!

25 Ekim 2018 113 views 0

HAYBİR (Hatay Arıcılar Birliği) Başkanı Mehmet Ekici Hatay’a özgü 3 balı olduğunu yıllık 800 ile 1000 ton üretim ile önemli bir noktada olduklarını söyledi. Ekici, Balın dışında birçok arı ürünlerinin insan sağlığı açısından önemli ve tüketilmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

MAYDANOZ BALI SADECE HATAY’DA

Dünya’da sadece maydanoz balının Hatay’da üretildiğini belirten HAYBİR Başkanı Mehmet Ekici, maydanoz üretim potansiyeli bakımından balının da çok değerli olduğuna vurgu yaptı.

HAYBİR üyesi 1200 arı üreticisinin 600’ünün Hatay başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanında arıları ile dolaştıklarına değinen Başkan Mehmet Ekici, “Sadece Hatay’da iki ilçemizde üretilen Maydanoz balı var. Maydanoz balının antioksidan değerleri çok yüksektir. Onun için bu balın kıymetini kestane balı gibi bilmek lazım. 30 sene önce kestane balını, acı bal diye kimse yemiyordu. Ama değerleri içerisindeki antioksidan değerleri öğrenildiği için bugün çok fazla rağbet görmektedir. Maydanoz balı da aynı değerlere sahip bir balımızdır. Bir diğer Hatay’da üretilen bal da narenciye balıdır. Narenciye balı da arıların güçlü olduğu bir zamanda alınır. Eğer arılarınız zayıfsa yani içindeki işçi arı sayısı azsa bal toplayamazsınız. Diğeri de pamuk balıdır. Reyhanlı, Kırıkhan civarı üretilen pamuk balıdır. Ama bunu dışında bizim arıcılarımız % 85’i gezginci arıcıdır. Türkiye’nin en bakir yaylalarına giderler. Mesela Hakkâri, Yüksekova Van bölgesinin o güzelim ballarını toplar bu mevsimde de buraya getirirler” diye konuştu.

 

ARI SÜTÜ POLEN PROPOLİS’İ BİLİYOR MUSUNUZ?

Türkiye’de geleneksel olarak arı ürünü olarak en çok balın bilindiğini, ancak arı ürünlerinin en alt kademesi olduğuna dikkat çeken Başkan Ekici “Arı ürünleri çok çeşitlendi. Bunun önemini bizde 10- 15 senedir kavradık. Mesela, arı sütü bunun özelliği kraliçe arının beslenmesi için işçi arılar tarafından üretilen bir üründür. İnsan için hücre yenileyicidir. Çok güçlü bir antibiyotiktir. Bir diğer arı ürünü propolis. Propolis’te hem kovanın içindeki petekleri, kovanın çatlağını, patlağını kapatmak için, petekleri sterilize etmek için arıların bitkilerin, tomurcuklarından topladıkları bir üründür. Peteğe bal konmadan önce, polen konmadan önce arılar tarafından propolisle sterilize edilir. İnsan içinde çok güçlü doğal bir antibiyotiktir. Diğer sentetik antibiyotikler ile çok iyi bir uyuşum içerisindedir. Çok güçlü bir antioksidan değerleri vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bir polenimiz vardır. Polen de çiçeklerin erkek organlarından toplanan bir üründür. Baldan 300 kat daha besleyicidir insan sağlığı açısından. 1 kaşık polen bir kasa portakaldan daha çok C vitaminine sahiptir. Hatta 2- 3 kasa domates ten daha çok C vitaminine sahiptir. Bunun için mutlaka yetişkinlerin ve çocukların polen, arı sütü ve balla beslenmeleri gerekir” şeklinde konuştu.

 

APİTERAPİ İLE İNSAN TEDAVİSİ

HAYBİR Başkanı Mehmet Ekici Alternatif tedavi yönteminin Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlandığı ve Türkiye’de ilk kez Dörtyol da uygulamaya geçmek için harekete geçtiklerini söyledi.

 

Doktorların alacağı ek eğitim ile Apiterapi ile arı ve ürünleri ile insanları tedavi edebileceklerine işaret eden Ekici “Arı ürünleri ile terapi, arı ürünleri ile tedavidir. Bunların içinde bal arı sütü, polen, propolis, arı zehri olduğu gibi bir de arı havası vardır. Türk tabipleri de reçetelerine, arı sütü, Propolis, bal kullanacaktır diye yazacaklar. Hacamat kursuna giden tabipleri, bundan sonrada apiterapi kursuna gidecekler. Bu konuda Dörtyol’da hizmete girecek olan 400 yataklı hastanede apiterapi dalı istediğimizi başta milletvekillerimiz olmak üzere ilgilere ilettik. Gerçekleşirse Türkiye’nin ilk Apiterapi ünitesi olacaktır” dedi.

KOAH HASTALARI İÇİN ARI HAVASI

Astım hastaları ve koah hastaları için Avrupa’da Arı havasının tedavi olarak kullandıklarını, Türkiye’de de hayata geçirmek için mücadele verdiklerini açıklayan Birlik Başkanı Ekici Sözlerini Şöyle tamamladı: “Kovanın üzerine bir aparat yerleştirilerek bir uzun hortumla ağzınıza alıyorsunuz. Kovanın içindeki o arı sütü, propolis, polen arı ürünlerinin ortak havası olan çok güzel bir havayı teneffüs ediyorsunuz. Astım hastaları, astımın ilerlemiş hali olan koah hastalarını tedavi ediyor. Uykusuzluk çekenlere çok iyi geliyor. Bunu kavrayan bütün Avrupa milletleri Uzakdoğu milletleri arı havasını, apiterapi konusunu artık hastanelerde resmi bir ilaç statüsünde sokmuşlardır.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ