‘Anadolu Tütünü’ silinmek isteniyor!

19 Mart 2018 161 views 0

CHP Hatay Milletvekili ve PM Üyesi Av. Mevlüt Dudu milli tarım projesine alınmayan tütünün üreticisinin desteksiz bırakılmasına karşın, üretilenin %90’ı ihraç edildiğini belirterek tüm engellere rağmen tütün ihracatının ülkeye yıllık 500 milyon dolar gelir getirdiğini söyledi.

 

CHP Hatay Milletvekili Av. Mevlüt Dudu, Türkiye’de masraflarını karşılayamayan, devletten üretim desteği alamayan çiftçi geçim derdine düşerek, artık tarım ve hayvancılıktan elini eteğini çektiğini savundu.

 

Anadolu topraklarına Osmanlı döneminde girmiş ve yaklaşık 400 yıldır yetiştirilen, yurtdışında “Türk tütünü” tabirinin oluşması, bu ziraatın Anadolu’daki etkinliğinden kaynaklandığına dikkat çekerek Türk tütünü Virgina tütününden de yabancı tütünlerden de kalitelidir” dedi.

 

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin açıklamalarına göre bu yüzden de fındık ve üzümden sonra tütün en çok ihracat yapılan ürünlerin başında geldiğini hatırlatan CHP’li Dudu “Ne yazık ki Türk tütününü Milli Tarım Projesi’ne almamış, tütün üreticisini desteksiz bırakılmıştır. Oysa üretilen tütünün her yıl yüzde 90’ı ihraç edilmektedir. Tütün ihracatı tüm engellere rağmen ülkeye yıllık 500 milyon dolar gelir getirmektedir” diye konuştu.

 

SİGARA, ÇOK ULUSLU ŞİRKETLERİN DENETİMİNDE!

2002 yılında yürürlüğe giren Tütün Yasasıyla, Türk tütün üreticisinin emeğine kibrit yakıldığını savunan CHP’li Mevlüt Dudu “Bu tarihten sonra tütünde destekleme alımlarına son verilmiş, sözleşmeli üretim modeline geçilmiştir. TEKEL kapatılmıştır. Tekel’in tütün piyasasından çekilmesi sonrasında da maalesef piyasa çok uluslu sigara şirketlerinin denetimine geçmiştir.  Çok uluslu şirketler ise yerli tütünden imal edilen sigaraların piyasaya girişini engellemiştir. Tütün piyasasındaki sert kapitalist düzenden dolayı tütün üretici sayısı yüzde 90’lara varan oranda azalmıştır. Tütün üretimi yüzde 62 oranında gerilemiştir. 2002 yılında yılda 405 bin 882 olan tütün üretici sayısı 2015 yılı itibarıyla 7 kat azalarak, 56 bine düşmüştür. Tütün üretimi miktarı 2002 yılında 159 bin 521 ton iken 2016 yılında 70 bin tona kadar gerilemiştir. Tütün üretimi düşerken, tütün tüketimi artmıştır. Kaçak tütün ve sigara, Türkiye’nin önemli sorunlarından biri haline gelmiştir” şeklinde konuştu.

 

SÖZLEŞMELİ ÜRETİM SÖMÜRÜSÜ

Tütün sözleşmesinde, tütün üreticisi tedarikçi firmanın dayattığı fiyatlara mecbur bırakıldığına işaret eden CHP’li Mevlüt Dudu şöyle devam etti: “Belirlenen kotanın dışında tütün üretmek yasaklanmıştır.  2012 yılında tütünlerin ülke genelinde ortalama alım fiyatı kilogram başına 11.58 iken 2014 yılında ortalama alım fiyatı sadece 12 TL olmuştur. 2016 yılında Ege ve Karadeniz’de tütün fiyatı kilo başına 15 TL, Adıyaman’da 10.5 TL civarındadır.  2017 yılında Hatay ve çevresinde tütünün alım fiyatı kalitesine göre 7TL ile 17 TL arasında değişmektedir. 2000’li yıllarda 36 il 155 ilçede tütün üretimi yapılırken, şu anda sadece 21 ilimizin 92 ilçesinde üretim yapılabilmektedir. Hükümet, maalesef tütünü tarıma dayalı ürün kapsamına almamak için inat etmekte, tütün üreticisini düşman bellemektedir. Şu anda tütün üreticisinin kişi başına aylık geliri de 1300-1500 TL arasına düşmüştür. Yani gelirleri, asgari ücretin gerisindedir. Yerli tütünün sigaranın içinde kullanım oranı 2003 yılında yüzde 42 iken bu oran şu anda yüzde 14’e düşmüştür. Oysa ithal tütünlerin kalitesi çok düşüktür.”

 

PİYASANIN % 30’DAN FATLASI KAÇAK!

Sarma sigara için kullanılan yaprak sigara kağıdının piyasadaki satışının tamamen kaçak olduğunu da anımsatan CHP’li Dudu şunları kaydetti: “TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Torba Yasa’da şimdi de üreticiye sarmalık kıyılmış tütün yasağı getirilmektedir. Marketlerde 8-10 liradan satılan sigarayı alamayanlar sarmalık tütüne yönelmektedir. Geçen yıl 19 milyar adet makarona sarılmış tütün içilmiştir. Yani piyasanın yüzde 30’dan fazlası kaçaktır…”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ