Amanoslar Bitki Çeşitliliğiyle Şifa Kaynağı…

05 Aralık 2018 55 views 0

Son yıllarda bitkisel şifanın da, modern tıpla birlikte varlığının kabul edildiği günümüzde Medine Bitkisel Ürünler Pazarlama Ticaret ve Sanayi Şirketi Amanos dağlarının şifa kaynağı bitkilerini özel paketler halinde yurdun dört bir yanındaki aktarlara ulaştırıyor.

 

Sektörde 22 yıldır hizmet verdiklerini belirten merkezi İskenderun’da bulunan firmanın sahibi Abdurrahman Muslu, sağlık açısından büyük önem arz eden ve dünyada bilinirliliği her geçen gün artan Amanos Dağları’ndaki bitkilerin daha iyi değerlendirilebilmesi için bu yönde teşvik ve desteğin şart olduğunu söyledi.

 

Tıbbı ve Aromatik Bitkiler Bölümünü 2002 yılında bitirip mezun olduktan sonra, eğitimini aldığı alanda çalışmalar yapmaya başladığını belirten Abdurrahman Muslu, “Sektörde yurt çapında 1000’i aşkın aktar firmasına hizmet vermekteyiz. Ayrıca iş potansiyelimizi genişletip ilaç sanayi ve kozmetik alanlarında da ekonomiye katkıda bulunmayı hedefliyoruz” dedi.

 

Bin metrekare kapalı alanda 280 çeşit ürün ürettiklerini kaydeden Muslu, “Kozmetik ürünler, uçucu ve sabit yağlar (Kekik Yağı, Tatlı Badem Yağı vb.), bitkisel macunlar ve bitkisel çaylar hali hazırda ürettiğimiz ürünler içerisinde. Türkiye genelinde sektörde şuan 300’ü aşkın firma aktar ve eczanelere hizmet veriyoruz. Bilinçli ve profesyonel olarak üretim yapan firma sayısı maalesef bir elin parmak sayısını geçmemektedir. Ülkemizdeki alternatif sağlık alanında çok büyük bir tecrübeli firma açığı var. Bunu kapatmak adına Türkiye’nin en verimli bitki örtüsünü barındıran Hatay Amanos Dağları’nın bize sunduğu bitki çeşitliliğini daha iyi değerlendirip ürün çeşidini ve üretim kapasitemizi arttırarak Türkiye ekonomisine katkıda bulunmak tek hedefimiz” diye konuştu.

 

Üretim tesislerini şu anki kapasitenin çok üstüne çıkarmayı hedeflediklerini vurgulayan Muslu “Hatay’da olmayan profesyonel kurutma tesisini yapmamız ve çalışma alanımızı genişleterek bitkileri ham halden daha verimli katma değere dönüştürebilmek için distilasyon ve ekstraksiyon üniteleri kurmamız gerekiyor.  Diğer yandan da Hatay’ın ekolojik durumu göz önünde bulundurularak kırsal kesimde yaşayan çiftçilerimize tıbbı ve aromatik bitkilerin ekonomik değeri anlatılmalı, bu bitkilerin ekimi, yetiştirilmesi ve hasadı üzerinde eğitim ile teşvikler verilmelidir” şeklinde konuştu.

 

BİTKİSEL ÜRÜN İTHALATINI DURDURURUZ

Türkiye’nin yurt dışından sadece petrol türevleri, teknoloji ürünleri ve otomotivi ithal etmediğinin altını çizen Abdurrahman Muslu şöyle konuştu: “Binlerce ithal kalemler arasında gıda ve bitkisel ürünlerde de rakamların üst düzeyde olduğunu biliyoruz.  Bu doğrultuda Hatay’da kuracağımız tesisin, yöremizde bitki ekerek ve toplayarak geçimini sağlayan köylülerimize daha çok iş imkânı sunacağını, kırsal alanda Türkiye ve Hatay ekonomisine katkı sağlayacağını bir nebze de olsa ithalatı engelleyerek ihracatı arttıracağını biliyoruz. Biz işte bu noktadan yola çıkarak dev bir yatırım planlıyoruz. Hatay sadece demir çelik ve filtre sektöründe değil alternatif tıp alanında da söz sahibi olabilecek bir potansiyeli elinde bulunduruyor. Varlığı ve türleri tescillenmiş Amanos Dağları’nda binlerce bitki çeşidi var. Bu potansiyeli harekete geçirmek için sadece bizim gücümüz yeterli değil. Devlet büyüklerimizin de katkıları gerekiyor ve biz bu destekleri bekliyoruz…”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ