Alınacak Konut İyi İncelenmeli

06 Mart 2018 313 views 0

Konut almak isteyenlere önerilerde bulunan Filli Boya Bölge Bayi Belli Boya İnşaat Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Belli, “Binanın görselliğinden çok, kullanılan malzeme, mimari ve statik proje iyi incelenmeli, fiyata bakılarak alınan konut gelecekte sıkıntı doğurabilir” dedi.

 

Filli Boya Bölge Bayi Belli Boya İnşaat Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Belli, inşaatın bünyesinde 200’ü aşkın alt sektörü barındırdığına işaret ederek, son dönemlerde bu alanda girilen çıkmazdan kurtulmanın, doğru planlama ve arz-talep dengesinin iyi ayarlanmasıyla mümkün olabileceğini savundu.

 

son yıllarda sektörde faaliyet gösteren firmaların çoğalmasıyla birlikte inşa edilen daire sayısının talepten çok olmasından dolayı arz fazlalığına dikkat çeken Nihat Belli “Düşünün, bir şehre eğer dışarıdan yatırımcı gelmezse, sınıra yakın olmasından dolayı komşu ülkelerde siyasi istikrarsızlık ve çatışmalar oluyorsa, o kentin inşaat sektörünün canlı olması beklenemez. Talep olursa piyasada bir hareketlilik yaşanır” dedi.

 

Konut almak isteyenlere önemli uyarılarda bulunan Nihat Belli “Vatandaşlarımız bu süreçte fiyatlara endeksli olarak hareket etmemesi gerekir. Bir daireyi almadan önce mimari ve statik projesini çok iyi incelemeli, kullanılan betona kadar araştırmasını iyi yapmalıdır. Su ve elektrik tesisatlarının nasıl yapıldığını, seramiğini, kapısından penceresine, sıvasından boyasına, avizesinden musluğuna kadar her şeyi çok irdelemeli. Ayrıca binalarda yalıtım sistemi de önemli. Daire alırken özellikle ısı yalıtımının yapılıp yapılmadığını kontrol etmelidir. Çünkü sıcak ve nemli olan bölgemiz binaların yaşamsal ömrünü kısaltır. Önüne geçmek, ısıtma ve soğutmada kabarık faturaların gelmemesi için yalıtım sistemi büyük önem arz etmektedir. Tün bu kalemlerin tamamının marka ve kalitesini detaylı araştırıp öğrendikten sonra Müteahhitle pazarlık aşamasına geçmelidir” diye konuştu.

 

CAPATECT YALITIMI ÖNERDİ

Bunlar içerisinden mutlaka mantolama sistemi ile yapılan konutlar tercih edilmesini öneren  Nihat Belli, “Piyasada ucuz olmasından dolayı tercih edilen yalı baskı levhası sistemi kesinlikle tercih edilmemelidir. Duvara sadece yapıştırılarak entegre edilmeye çalışılan bu levhaların bir iki yıl içerisinde çatlamaya başlamasından dolayı içine yağmur suyu alarak dökülmeye başlamakta ve duvarlardan düşmektedir. Isı yalıtımı yapacak vatandaşlarımızın çok iyi araştırma yapması, markasına ve kalitesine güvenebileceği bir ürünü kullanması yararına olacaktır. Avrupa’da 60, Türkiye’de ise 13 yıldır kullanılan Capatect marka ısı yalıtım sistemini herkese tavsiye ediyoruz. Capatect piyasadaki en önemli ısı yalıtım sistemidir. Biz, inşaat sektörünü yönlendiren firmaların sahiplerinden birileri olarak insanlarımızın güzel ve sağlıklı evlerde oturmasını istiyor ve konut alırken fiyatı ön planda tutmadan kaliteden ödün vermemeleri gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

İnşaat sektörünün bir furyanın kurbanı olduğuna da değinen Nihat Belli şunları kaydetti: “Bu olumsuz durumunun nedeni ülkedeki ekonomik verilerin çok olumlu olmaması ve komşu ülkelerdeki iç savaşın yansımalarıdır. Ülkemizdeki ekonominin olumsuz gidişatından bankalar da etkilenmektedir. Bu olumsuz gidişat tedirginliğe yol açmakla birlikte, halkla bankalar arasında vatandaşın fazlaca borçlanmasından dolayı güvensizlik ortamı doğuyor. Bankaların kredileri kısmış veya verirken zorlaştırıyor olması konut sahibi olmak isteyen vatandaşları da zor durumda bırakıyor. Vatandaşın kredi talebinin ret çıkması, doğal olarak daireler alıcı bulmuyor. Satılamayan dairelerden dolayı Müteahhitler yeni yatırımları askıya alıyor”

 

BELLİ’YE OVP’YE ÖDÜL

Nihat Belli, disiplinli, verimlilik ve istikrarlı çalışmaların verimini aldıklarına da sözlerine ekleyerek Filli Boya, Türkiye genelinde yaptığı çalışmalar çerçevesinde 2017 yılı Orta Vadeli Planlama (OVP) başarı Türkiye ikinciliği ödülüne firmalarının layık görüldüğünü, bu ödülün, geleceğe dair çalışmalarına önemli katkı sağlayacağını vurguladı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ