8 Yılda 25 Proje 600 Konut

06 Mart 2019 78 views 0

Sektörde yer aldıkları 8 yılda 25’e varan proje ile yeni yaşam alanlarını hayata geçirdiklerini belirten Köybaşı İnşaat ve Gayrimenkul Firması Sahibi İlker Köybaşı, 600’e yakın konut ve iş merkezi inşa ederek hak sahiplerine teslim ettiklerini söyledi.

Yıllardır konutlar imar etmenin hayali peşinden koşan ve bunu gerçekleştirmenin derin hazzını yaşadığını dile getiren İlker Köybaşı, ‘Konutla birlikte, huzur inşa ediyoruz’ sloganıyla yola çıktıklarını ifade ederek “Konutlar inşa ederken, ilk etapta yaşayacak insanların huzur ve mutluluğunu projelendirdik. Biz çıktığımız bu yolda işimizde başarılı olduğumuzu düşünüyoruz” dedi.

SORUN KRİZ, ARSA PAYLARI VE FAİZLER

Piyasa ekonomisinin lokomotifi olan inşaat sektörünün canlı tutulması, geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için yasaların yeniden revize edilmesi gerektiğine işaret eden İlker Köybaşı

“İnşaat sektörü son yıllarda sorunlar yumağıyla karşı karşıya kaldı. Arsa paylarıyla birlikte konut faizlerinin yükselmesi, inşaat ruhsatına onay veren sistemin devre dışında olması, inşaat malzemelerindeki anlamsız yükselişi, önüne gelenin kolayca Müteahhitliğe yönelmesi sektörün sıkıntı yaşamasına yol açtı. Özellikle Müteahhitlik yasasının yeniden gözden geçirilmesi ve revize edilmesi sektör açısından büyük önem arz etmektir. Bu yönde hazırlanan bazı yasalar istediğimiz şekilde ama yeterli değildir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan inşaat ruhsatı konusundaki sistemin yeniden devreye alınmasını bekliyoruz. Faizlerin düşürülmesi sektöre can suyu olacaktır” diye konuştu.

Sektörde yer aldıkları 8 yıllık sürede 600’e yakın konut ürettiklerini vurgulayan Köybaşı “25’e varan proje, 600’e yakın konut ve iş merkezi inşa ederek hak sahiplerine teslim ettik. Şu anda projelerimiz mevcut ve hayata geçirmek için sistemin açılmasını bekliyoruz. Biz firma olarak, öz sermayemizle çalışıyoruz. Tedariklerimizi mümkün oldukça peşin yapmaya çalışıyoruz. Şu ana kadar da hiçbir sıkıntı yaşamadığımızı söyleyebilirim. Yalnızca piyasaların içinde bulunduğu dar boğaz, bizi de etkiledi. İnşaat malzemelerindeki inanılmaz artış, maliyetlere de yansıdı. Son dönemlerde parası olanlar yatırım düşüncesiyle bankaya yöneldi, kimi de evlerini satarak elde ettiği parayı bankada değerlendirdi. Böyle yapanlar, kendilerini kazançlı olarak gördü. Ancak bugün sattıkları daireyi, yarın aynı parayla alamayacaklarını hesaplayamıyorlar. Bu akıllıca bir yatırım olduğunu düşünmüyorum” şeklinde konuştu.

Müteahhitlerin, son dönemlerde sıra dışı projelere imza attığını da sözlerine ekleyen Köybaşı şunları söyledi: “Klasik projelerden çok, gerek mimari ve gerekse konfor açısından sağlıklı yapılar ortaya çıkıyor. Bu da özellikle projelendirme konusunda rekabeti getirdi. Her Müteahhit, daha iyi yapı imal ederek, rakiplerinden daha farklı olmaya çalışıyor. Sıra dışı projeler sayesinde İskenderun’un görüntüsü değişiyor. Fiziki değişikliğin yanında, vatandaşın da beklenti ve taleplerin de değişkenlik gösterdiğini söyleyebilirim. Son yollarda 1+1 konutlar daha revaçta, biz de halkın taleplerine cevap verebilmek için bu yönde konutlar üretmeye gayret gösteriyoruz…”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ