3D Medikal Baskı ve Simülasyon Kongresi

24 Eylül 2018 164 views 0

Alanlarında uzman ulusal ve uluslararası 41 konuşmacı, 11 farklı ülke, 17 üniversiteden 500’den fazla katılımcının yer aldığı “3D Medikal Baskı ve Simülasyon Kongresi” Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

 

06-09 Eylül tarihleri arasında MKÜ Tayfur Sökmen Kampüsü Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlenen kongrenin açılışına Hatay Valisi Erdal Ata, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Prof. Dr. Young Lae Moon, 11 ayrı ülkeden 17 Üniversiteden uzmanlar, bilim insanları ve öğrenciler katıldı.

 

Açılış konuşmasını yapan MKÜ Öğretim Üyesi ve Kongre Başkanı Doç. Dr. Emre Huri kongrenin konusunun tıpta son yıllarda popülaritesi hızla artan 3D yazılımı ile organ modelleme ve sanal gerçeklik ile tedavi yöntemleri üzerine hazırlandığını söyledi.

 

Tıp teknolojisinin çok hızlı geliştiğine işaret eden MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya da “Yeni buluşlar birbirini izlemektedir. İnsanların kaliteli sağlık hizmetleri alabilmesi fiziksel yatırımların yanı sıra nitelikli kadroların yetiştirilmesiyle mümkündür” dedi.

 

Hatay Valisi Erdal Ata da bugün baş döndürücü bir gelişim hızına ulaşan teknolojinin, her alanda hayatı değiştirip kolaylaştırdığını ifade ederek “Bu teknolojilerden biri de üç boyutlu baskı teknolojisi. Üç boyutlu baskı teknolojilerinin gelişmesi tıp alanında da bazı yeniliklerin önünü açmıştır. Tıpta çoğunlukla cerrahi implant alanında kullanılan üç boyutlu baskı teknolojisi, son yıllarda bioprinting (biyoyazdırma işlemi) teknolojisiyle beraber organ üretimine kadar geniş bir çalışma alanına dönüşmüştür. Bu kapsamda 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin bizler için artık ‘hayati’ önem taşıdığını söylemek mümkündür. Çünkü 3 boyutlu yazılım teknolojisinin tıbba kattığı en önemli özellik kişiye özel üretim yapabilme olanağı sunmasıdır” diye konuştu.

 

Simulasyon yöntemlerinin kullanılması ile ameliyatların sanal ortamda yapılabildiğine de değinen Vali Ata “Simülasyonda eğitimin ve vaka senaryolarının tekrarlanabilir, standardize olması ve sonuçların objektif olarak değerlendirilebilir olması, ayrıca yapılan hataların bir zarara neden olmaması sağlık eğitimine çok önemli avantajlar getirmiştir. Sağlık ve teknoloji alanlarının kesiştiği ve ortak çalışmaların yapılacağı ‘Uluslararası 3 Boyutlu Medikal Baskı ve Simülasyon Kongresi’ndeki çıktılar ile sağlık alanında gelecekte yaşanacak gelişmelerin nüvesini oluşturacak uluslararası yeni projeler planlanacaktır” şeklinde konuştu.

 

Vali Ata, katılımcılar arasında bilimsel ve sosyal bir ilişki sağlayacak, katılımcıların farklı bilgi, tecrübelerini paylaşmasıyla daha da zenginleşecek olan kongrenin, sağlık alanında ufuk açıcı sonuçlar doğuracak ve öğrencilerin kariyer planlarında da yeni bir vizyon oluşturacağına da inandığını sözlerine ekledi.

 

Açılış programında ayrıca, Kongre Başkanları Doç. Dr. Emre Huri ile Prof. Dr. Young Lae Moon tarafından katılımlarıyla katkılarından dolayı Vali Ata ve HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a birer plaket takdim etti.

 

Dünyanın 11 farklı ülkesi, 17 üniversiteden 500’den fazla katılımcının hazır bulunduğu uluslararası kongrede alanlarında uzman ulusal ve uluslararası 41 konuşmacı çeşitli konu başlıkları altında bilgi ve birikimlerini, gelişmeleri paylaştı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ