3.5 Milyonluk Restoran

25 Mayıs 2018 652 views 0

Yeme içme sektöründe önemli atılımlar atan İskenderun’da, şimdi de içeriği zengin, modern mimarisi, deniz manzarasında yemek yeme güzel zaman geçirme imkanı sunan yeni bir restoran hizmete girdi. Dünya mutfaklarından da örneklerin sunulduğu Met Gourmet Steak House Cafe Restoran, misafirlerini ağırlamaya başladı. Restoranın menüsü kadar kullandığı etler de çok özel.

 

Tufan Grup ortaklarından genç girişimci Metin Tufan’ın sahipliğini yaptığı Met Gourmet Steak House Cafe restoran, aynı anda 500 kişiye yemek hizmeti verebilecek bir mekanı bölge insanına kazandırdı. Met Gourmet Steak House Cafe Reestoran sahibi Metin Tufan, İskenderun’un yıllardır böyle bir restoranın eksikliğini hissettiğini belirterek, “Birçok kentte marka restoranlar olmasına rağmen İskenderun’un bu eksikliği bizi harekete geçirdi. Restoranı projelendirirken hiçbir detaydan kaçmadık ve her türlü fedakârlığı İskenderun için ortaya koyduk. Kente gelen yabancıları gönül rahatlığıyla getirilebilecek bir mekan oluşturduğumuza inanıyorum” dedi.

 

İskenderun’a bölgeye yaraşır bir yatırım için yaklaşık 3.5 milyon liraya mal olan bir restoran kurduklarını ifade eden Metin Tufan “Restoranımız iki katlı, arazisi 800 m2, kapalı alan ise bir dönümdür. Kapalı olarak 200 kişilik. Açık alanımızda da 300 kişi bir anda rahatlıkla hizmet görebilir. Açık alanımız denize sıfır, dalga sesi eşliğinde, çok güzel günbatımı manzarasında konuklarımız yemeklerini mistik bir ortamda yemenin keyfini yaşama alanı sunduğumuz için haklı bir gurur yaşıyoruz. Zengin bir menü ve çok çeşit bir mutfak oluşturduk. Arjantin, Meksika yöresinin faitası gibi dünya ülkelerinin mutfaklarının yanı sıra steak hause ve nargile gibi hizmetler veriyoruz” diye konuştu.

 

Met Gourmet Steak House Cafe Reestoran’ın aynı zamanda keyifli saatlerin geçirilebilecek güzel bir yer olduğunun altını çizen işletme sahibi Metin Tufan “Pizzamız İtalyan, hamburgerimizi de özel kendimiz hazırlıyoruz. Sabahları serpme kahvaltımız var. Hafta sonları saat 14.00’a, hafta içi de 12.00’a kadar misafirlerimiz burada kahvaltılarını yapabilirler. Günün her saatinde misafirlerimiz zamanlarını dilediği şekilde değerlendirebilir. Yemek dışında çay, kahve ve nargile içmek isterken kitap da okuyabilirler” şeklinde konuştu.

 

ET ÇOK ÖZEL

Mutfakta kullandıkları tüm malzemelerin natürel olmasına özem gösterdiklerini de dile getiren Metin Tufan şunları söyledi: “Kullandığımız tüm malzemeler doğal, etleri ise Elazığ’dan temin ediyoruz. Misafirlerimize natürel löp et sunmaktayız. Hayvanın en kaliteli ve leziz bölümünden sunuyoruz. Bu hayvanların etlerini burada bulmanız mümkün değil, yetiştirilmiyor. Bu hayvanlar G. Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Elazığ’da bu işi yapan büyük et kombineleri var. Hayvanları canlı alıp o kombinede kendimize göre işliyoruz. Bunlar yaylım hayvanları olduğu için çok leziz. Bir diğer özelliği de getirdiğimiz etleri bizler 28 ile 45 gün arasında dinlendiriliyoruz. Dinlendirdikten sonra misafirlerimize sunuyoruz. Bu arada Ramazan ayına özel iftar menümüzü de hazırlıyoruz…”

 

Met Gourmet Steak House Cafe ve Restaurant, günün her saatinde keyifli bir zaman geçirebilecek buluşma noktası olduğuna da vurgu yapan Metin Tufan “Dünya mutfaklarından seçilmiş lezzetleri farklı tatlara dönüştürdüğümüz menümüzle deneyimli personellerimizle profesyonel hizmet veriyoruz. Ayrıca servis kalitesi, cazip fiyat alternatifleri, sıcak atmosferi, otantik ve modern mimarisi ile müşteri memnuniyetini esas almayı kendimize prensip edindik. İş toplantılarının, alışveriş arası yorgunlukların ve arkadaş buluşmalarının deniz manzarası ile keyifli molalara dönüştüğü Met Gourmet Steak House’da müşterilerine sigara içilen ve içilmeyen bölümleri, nargile çeşitleri ile keyifli yemek imkânı sunuyoruz” şeklinde sözlerini noktaladı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ