2M İnşaat’tan Fark Yaratacak Yapı

06 Mart 2019 76 views 0

2 M İnşaat Firması sahibi İnşaat Yüksek Mühendisi Mehmet Kıraç, bölgede eşine rastlanmayan bir projeye imza atmanın haklı gururunu yaşadıklarını vurgulayarak Altın Plaza olarak da adlandırılacak bu eserin sektörde örnek teşkil edeceğini söyledi.

İnşaat sektörünün sıkıntılı bir süreç geçirdiği bu dönemde 2 M İnşaat firması, krize inat, bölgenin en dikkat çekici iş merkezini inşa ederek yoluna devam ediyor. 2 M İnşaat firması tarafından, İskenderun Şehit Pamir Caddesi üzerinde, bölgenin simgesi haline gelen esnaf arasında Altın bina olarak adlandırılan Kızıltan Plaza inşaatında sona gelindi.

İskenderun geneline bakıldığında mevcut iş hanlarının tamamına yakınının eski binalardan oluştuğunu ve gelişen ticari hayata cevap veremediğini görerek, böyle bir projeyi hayata geçirmek için kolları sıvadıklarını ifade eden İnşaat Yüksek Mühendisi Mehmet Kıraç, “Gerek tasarımı ve gerekse işlevi noktasında mega lüks bir proje. İş hayatına cevap verebilecek büyük metrajlı ofisler olmalı dedik. Bunun için şu andaki Kızıltan Plaza projemizde daireler net olarak 165 M2, 135 M2 daireler, çift teraslı 200 M2, 220 ile 230 M2 seçenekleri sunduk. Makam odası 36 m2, diğer personel odalar 25-36 M2 genişliğinde. Birinci konuda bu ölçüleri baz aldık. İkinci noktada da Ş. Pamir’e öyle bir dış cephe yapılmalı ki eşi benzeri olmasın. Birçok iş hanına baktığınızda klasik slikon dış cephe cam ve klasik kompozit, bir birine benzeyen dış cepheler görürsünüz. Bu dış cepheyi üç aylık bir çalışmanın neticesinde ciddi efor sarf ederek, malzemesine, rengine ve modeline, şekline karar verdik, tasarımı bize ait dış cephe oluşturduk” diye konuştu.

İç mekânda kullanılacak malzemelerin tamamını önce üç boyutlu çizimlerle belirlediklerini aktaran Mehmet Kıraç, “İnşaata başlamadan bütün üç boyutları çizeriz, rengine ve malzemesine karar veririz. Bire bir üç boyuta ne kadar benzetebilirsek, aynısını yakalayabilirsek kendimizi o kadar başarılı sayıyoruz. Kaba bitti, sonrasında hangi seramiği kullanırsak, hangi rengi uygularsak demiyoruz, bu çalışmaları üç boyutlu çizimler üzerinde belirledik ve sonrasında uygulamaya geçtik. Bina girişinden tutun da ofislerin içinden, dış cephesine kadar her noktasında dekorasyon ve tasarım mevcuttur. Biz insanlara çıplak bir ofis vermiyoruz. Genelde klasik bir seramik, iç kapı, çelik kapı kartonpiyer uygulanıp satılıyor. Ofisi alan kişi dekorasyona 100-150 bin lira harcayarak kullanabiliyor. Biz ise bu binada anahtar teslimi dekorasyon haliyle veriyoruz. Yani, mutfak dolabından Hilton lavabosuna kadar tamamı tasarlanmış ve uygulaması yapılmış şekilde vereceğiz. Alan kişi masraf yapmadan ofisi kullanabilecek” şeklinde konuştu.  

İskenderun’un değişik semtlerinden kat karşılığı yerler geldiğini, karar vermeden önce ince eleyip sık dokuduklarını aktaran İnşaat Yüksek Mühendisi Kıraç şunları söyledi: “Bundan önceki inşaatlara baktığımızda çarşı merkezinde, Sarımazı Sarayburnu mevkiinde yaptığımız bina nokta atışı bir konumdaydı. Bunların da dış cephesi tamamen farklı oldu. Bizde önemsediğimiz nokta her binanın dış cephesinin farklı olmasıdır. Hiçbir projem diğerine benzemez. Hiç biri de piyasadaki dış cephelere benzemez. Farklılık yaratıyoruz. Bu inşaatımızda aynalı altın sarısı kompozit kullandık. İkinci bir örneği yok. Yapım gereği hep sıra dışılığı severim. Benzer projeyi uygulamak bana keyif vermiyor. Nasıl her binanın iç mimarisi farklıysa, dış mimarisi de farklı olmalıdır. Dış mimariye uygun malzeme ve tonu seçmek zorundasınız. Bu binamız plaza olduğu için altın sarısı kompozit kullandık. Konut inşaatı olsaydı farklı bir tarz kullanacaktık. Kullandığımız renkler ve malzemeler bölgeyle de alakalıdır. Dikkat çekici renkler bizim tercihimizdir.”

Krize rağmen hız kesmeden ve kaliteden ödün vermeden yollarına devam ettiklerine vurgu yapan Kıraç “Yaklaşık 2.5 ay sonra inşaatımızı tamamlayıp hak sahiplerine teslim etmeyi planlıyoruz. Öngörüm, nokta atışı yerlerde yapılan inşaatlarda kriz olsa da olmasa da tamamlanabiliyor ve alıcısı bulunabiliyor. Satışta her hangi bir sıkıntı yaşamadık. Krize rağmen bizim satışlarda artış oldu. İnşaatta bence öngörü çok önemlidir.  Şehir merkezinde inşaat yapmak zor olmasına rağmen bana keyif veriyor. Bu inşaatı yaptıktan sonra merkezden birçok noktadan teklifler gelmeye başladı. Çok yakın zamanda bunun gibi güzel bir projeye daha imza atabileceğiz. Birkaç seçenek var önümüzde sıralamaya koyup değerlendireceğiz” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ