26 Nisan 2018 422 views 0

Teknolojiye ve insana yaptıkları yatırım sayesinde ürünleri dört kıtada kullanılan Asaş Filtre A.Ş’nin Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Göçmen istihdamı da çoğaltarak bölgenin geçim kaynaklı merkezi olmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi.

 

Babası Ahmet Göçmen’den bayrağı devralan Asaş Filtre Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Göçmen, son yıllarda yaptığı ataklarla hem üretim hem de ciro bazında önemli gelişme kaydetti. Firma olarak yurt dışı pazarının her geçen yıl daha da genişlediklerini belirten ve Sektörü değerlendiren Asaş Filtre A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Göçmen, ihracat yapan firmalarının 2017’yi kazançlı geçirdiğinin altını çizdi.

 

2017 yılında filtre sektöründe yurt dışına ihracat yapan firmalar kendini kurtararak kar ettiklerini ifade eden Göçmen “Yurt içinde çalışanlar ise geriye gitmiştir. Hem ciroda hem de hacim bazında gerilemiştir diyebilirim. Bunun sebebi dövizin sürekli yükselmesidir. Aldığımız hammaddenin büyük bir kısmı ithalat malı olmasından dolayı dövizdeki yükseliş olumsuz yönde etkiliyor. Dövizin yükselmesi demek maliyetlerimizin artması demektir. Bunun için ihracat yapmanın günümüzde çok büyük yararı var” dedi.

 

ASAŞ 4 KITADA 52 ÜLKEDE

Firma olarak sürekli büyüme sağladıklarını vurgulayan Zeki Göçmen “2016 ile 2017’yi kıyaslarsak firma olarak yüzde 40 gibi bir büyüme sağladık. Bu yüzde 40 büyüme hem cirosal hem yatırım bazında devam etmektir. Bu bizim için çok iyi bir rakam. 2018 yılında bu rakamlara yakın bir noktaya ulaşacağımızı tahmin ediyorum. Elimizdeki projeler ile veriler bunu gösteriyor. Aynı zamanda ihracat yaptığımız ülke sayısında sürekli artış sağladık. Özellikle G. Afrika ülkelerine de ihracat yapmaya başladık. Orda bulunan maden ocaklarına ürün vermeye başladık. İhracat yaptığımız ülke sayısı 52’ye ulaştı. Ürettiğimizin yüzde 75-80’ni yurt dışına gidiyor. Diğer geri kalan kısmını da yurt içi pazarında tüketiyoruz. Sayısının artması için de sürekli pazar arayışlarında bulunuyoruz” diye konuştu.

 

İthal ettikleri filtre kâğıdının maliyetlerini arttıran en büyük etkenlerden biri olduğuna vurgu yapa Zeki Göçmen, şunları kaydetti: “Türkiye’de üretimi olmayan filtre kâğıdını ithal ediyoruz. Bu da çok büyük rakamlara ulaşıyor. Almanya, İngiltere ve İtalya’da üretiliyor. Bu kâğıdın Türkiye’de üretilmemesinin sebebi, yüksek teknolojiyle üretiliyor olmasıdır. Bu kâğıt fabrikalarının kurulumu yüksek maliyetler gerektiriyor. Dünyada da bu alanda büyük rekabetler var. Bu faktörler karşılaştırıldığında Türkiye’de üretilmesi rantabl olmuyor.”

 

İSTİHDAM 1000’E ULAŞTI

Sektöre büyük yatırımlar yaptıklarının aktaran Zeki Göçmen, “Her türlü filtreyi üretmek için fabrika sayısını da arttırdık. Biz yatırım yapmayı, bölgeye istihdam sağlamayı çok seviyoruz. Kazandığımızı bölge insanının yararına kullanmayı da çok seviyoruz. Asaş çatısı altında toplamda üç filtre fabrikamız bulunuyor. Bu fabrikalarımıza ve üçüncü şahıslara hizmet veren bir de ofsetimiz var. Bünyemizde bine yakın işçi istihdam etmekteyiz. Bu da bizim için bir gurur ve mutluluktur” şeklinde konuştu.

 

Teknolojik yenilenmeyi de çok önemsediklerini sözlerine ekleyen Zeki Göçmen “Kendi alanımızdaki yenilikleri sürekli takip ediyoruz. Makinelerimizi sürekli yeniliyoruz. Bilgisayar destekli makineleri de devreye soktuk. Üretim noktasında artış olmadı ama ürünün kalitesini ve güvenirliliğini arttırdık, üretimlerimiz sıfır hata ile sonuçlanıyor, insan sağlığı da korunmuş oluyor. Geçmişten gelen bir gelenektir, her zaman insan sağlığına büyük önem verdik, gelişimimizi de bu yönde aynı oranda gerçekleştiriyoruz. İnsanımıza ve çevremize zarar verecek teknolojik hiçbir yatırıma eğilim göstermeyiz” şeklinde sözlerini tamamladı.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ