26 Nisan 2018 335 views 0

Yıllardır sektörde verdiği hizmetlerini, kendi ürettiği yarış arabasıyla taçlandıran Severoğlu Auto Service sahibi Murat Sever, İSTE (İskenderun Teknik Üniversite) ile birlikte 4X4 elektrikli otomobil projesiyle yoluna devam ediyor.

 

Hükümetin yerli otomotiv projesinin gündemde olduğu bu günlerde, Severoğlu Auto Service sahibi Murat Sever, kendi arabasını imal ederek Off-road yarışlarında hem ilgi çekiyor hem de fark yaratıyor.

 

KIRBAÇ, İSTE’DE GÖRÜCÜYE ÇIKTI!

Murat Sever, Off-road yarışlarına katıldıkları araçlarının rakip araçlarından daha ağır olduğu için bekledikleri performansı yakalayamadıklarını belirterek “Aracımızın performans açısından rakiplerimize nazaran daha ağır olması aklımıza daha hafif ve seri bir araç yapma fikri getirdi. Ustalığımızın yanında mevcut imkanlarımızı kullanarak önce şase bulduk, sonra şanzımanıydı kupasıydı derken işi ilerlettik. Bir baktık ki 4X4 arazi aracı ortaya çıktı. Adını da Kırbaç koyduk. İlk kez İSTE’deki gösteride görücüye çıkardık. Ardından Arsuz’daki Off-road yarışlarına katıldık. Bu araçla Kadirli, Niğde, Dörtyol ve Osmaniye gibi yerlerde girdiğimiz yarışlarda en az ikincilik alarak iyi bir performans ortaya koyduk. Görenlerin de büyük ilgisi çekti. Bu da bizim simgemiz oldu” diye konuştu.

 

BİZ DE VARIZ…

Murat Sever, otomobil yapmanın kendilerini hem gururlandırdığını hem de sevindirdiğini vurgulayarak “İşi daha ileriye götürerek elektrikli otomobil projesini hazırlayan İSTE’nin ekibine katıldık. Bu aracı yaparken fazla bir şey düşünmüyorduk. Buna başlarken daha farklı bir arazi aracı üretmek istedik. Bu alanda ‘biz de varız’ demek adına bu işe yoğunlaştık. Kısıtlı imkânlara sahibiz. İskenderun Teknik Üniversitesi ile yardımlaşarak elektrikli 4X4 araç üretimine yöneldik. İki aya kadar tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

 

TÜBİTAK’TA GÖRÜCÜYE ÇIKIYOR

Tamamlanma aşamasına gelen elektrikli otomobili TÜBİTAK’ta görücüye çıkarmayı planladıklarını anlatan Sever “ Tabi ilk etapta bu aracımızı İskenderunlulara göstereceğiz. Gönül ister ki, biz de ülkemize araba üretimi konusunda katkı sağlamak.  4X4’ün yol hakimiyeti ve tutuşu çok güzel, sürücüsü adeta kendini güvende hissediyor. Yapacağımız bu araç arazi aracı değil şehir aracı olacak. Bir diğer özelliği de sistem olarak 4X2’ye de çevirebiliriz.  Baktık enerji çabuk tükeniyor. Motorların birini devre dışı bırakabilme sistemini de uyarlayacağız. Şu anda çok heyecanlıyız” şeklinde konuştu.

 

EKSPERTİZLE HİZMETE DEVAM

Murat Sever, 12 yaşından bu yana yer aldığı bu meslekte daha farklı hizmetler sunmayı amaç edindiğine değinerek şöyle konuştu: “Ekspertiz işine girmemizin nedeni de, yıllardır biz oto bakım ve tamir sektöründe olmamızdır. Ben 12 yaşından bu yana çalışıyorum. Yani çekirdekten yetişmeyiz. Bir aracın arızasının nerde olduğun ve nasıl çözeceğimizi biliyoruz. İnsanlara bugüne kadar sağlıklı hizmet verdiğimize inanıyorum. Bundan sonra da ekspertizde faaliyet gösterelim dedik. Vatandaşlar alacakları aracı daha iyi tanıyabilmek için düne kadar bildikleri tamirciye götürüyorlardı, şimdi ise yanılma payı yok denecek kadar az olan ekspertize götürüyorlar. Ekspertiz sisteminin ortaya çıkmasıyla artık aracın röntgeni çekiliyor. Biz de bünyemizde vatandaşa yardımcı olmak için ulusal bir marka olan Dynobil’in bayiliğini aldık. Tesisimizde 3. Nesil araçlara çok rahatlıkla bakabiliyoruz. 4×4 ve 4×2 araçları inceleyebiliyoruz. 4×4’te bölgede tek ekspertiz merkeziyiz. 4×2’de iddialıyız. Markamız Türkiye’de 74 bayiye sahip. Biz en ufak bir yanılma payını da kabul etmiyoruz. Aracın frenlerinden tutun da tüm bölümlerine kadar fotoğrafını çekip vatandaşa rapor halinde veriyoruz.”

 

İkinci el araçlarda birçok aldatmacaların olabileceğine de işret eden Sever vatandaşlara şu uyarıda bulundu: “Vatandaşlara tavsiyemiz, ikinci el araç alırken kesinlikle ekspertiz merkezine götürüp testten geçirmeleridir. Bize getirmeye bilirler ama bu konuda hizmet veren ekspertiz merkezleri var, mağdur olmamak için gitsinler.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ